Pandemie pokračuje

Koronavirus na Slovensko vozí často Češi. Vláda schválila vyšší pokuty!

Česko zaznamenalo nárůst počtu nekažených Covidem-19
Zdroj: TV Nova
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
13.7. 2020 20:34
Téma:

Epidemiologická situace na Slovensku je i po rozvolnění opatření stabilní. Na tiskové konferenci to v pondělí řekl předseda vlády Igor Matovič (OLaNO). Zhruba polovinu nových případů představují lidé ze zahraničí, žebříčku vévodí Češi. Hranice se přesto zavírat nebudou, vzrostou ale pokuty za nedodržení karantény po návratu z rizikové země.

Slovensko má 381 aktivních případů nemoci Covid-19. Premiér Igor Matovič označil situaci v zemi po uvolnění opatření za stabilní. Navzdory tomu, že přibližně polovinu nových nakažených představují lidé z ciziny, neplánuje zavírat hranice.

 

Nejčastěji tam koronavirus vozí Češi, po kterých následují lidé z Ukrajiny, Velké Británie, Srbska a Makedonie. K opětovnému zavedení restrikcí by Matovič přistoupil až v situaci, kdy by "Slovensko ztrácelo půdu pod nohama".

 

Podle epidemioložky Márie Avdičové za posledních pět týdnů, tedy od 1. června, eviduje Slovensko 363 nově nakažených. "Případy jsou různé, ale je potřeba zdůraznit, že víc než 50 procent byly ti, kdo se vrátili ze zahraničí. V souvislosti s tím vždy sledujeme, kolik lidí se od nich nakazí. Pouze 19 osob infikovalo i někoho dalšího," konstatovala Avdičová. I proto se nemusejí znovu zavírat hranice.

 

 

Hluboko do kapsy ale budou muset sáhnout ti, kteří po návratu z některé z rizikových zemí nedodrží karanténu. Slovenská vláda totiž schválila novelu zákona, která počítá s pokutou až ve výši 5000 eur, v přepočtu asi 130 tisíc korun.

 

Na slovenském semaforu ale Česko zatím zůstává na seznamu méně rizikových států. Patří mezi ně také Chorvatsko a od příštího pondělí pravděpodobně i Velká Británie.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o slovenském lékaři, který mohl koronavirem nakazit až 600 lidí: 

TN.cz