MUTACE KORONAVIRU

Svět zaplaví nové mutace! Virus se stále vyvíjí, tvrdí mikrobioložka

Mutace koronaviru
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Martin Bláha
Martin Bláha
Aktualizováno 19:59
6.3. 2021 5:55
Téma:

Koronavirus se ještě neukázal v celém svém rozsahu, i nadále bude nekontrolovatelně mutovat. Řada variant navíc už existuje, ovšem nebyly dosud objeveny. S těmito tvrzeními přišla uznávaná britská vědkyně.

Koronavirus se neustále adaptuje na člověka a očekává se, že přijde s mnoha novými mutacemi, tvrdí renomovaná mikrobioložka Sharon Peacocková z Cambridgské univerzity. Podle ní je překvapující, že se spousta mutací rozšířila téměř současně. Pro magazín Independent uvedla, že jsme ještě neviděli celý rozsah viru, který způsobuje onemocnění covid-19.


"Existuje spousta mutací, kterým ještě nerozumíme. Je také pravděpodobné, že existuje mnohem více mutací, které ještě nebyly objeveny," sdělila Peacocková. Ta rozlišuje celkem dvě roviny boje proti viru, zatímco dříve se bojovalo s koronavirem, dnes už se bojuje hlavně s jeho zmutovanými obměnami.


Navzdory nejistotě ohledně mutacím viru Peacocková uvedla, že zůstává optimistická, pokud jde o schopnost lidstva vyrovnat se s nimi. Za klíčové vidí hlavně vývoj vakcín a očkování. I když nemusí všechny vakcíny být zcela účinné proti novým mutacím, podle mikrobioložky alespoň sníží přenos infekce. "Virus se nevypne, a proto se ho nikdy nezbavíme, ale vakcíny nám mohou s ním výrazně pomoci" dodala.

 


Právě nové varianty viru, které byly nalezeny v Brazílii či Jihoafrické republice, vyvolaly obavy o účinnosti vakcín. Peacocková však řekla, že mutace nutně neznamenají, že virus bude i nadále posilovat. "Je pravděpodobné, že virus bude také omezen určitými sestavami mutací, po kterých by mohl ztratit kondici."

 

V laboratoře Brně potvrdily další dva případy jihoafrické mutace:


 

Související témata:
TN.cz