506 případů

Koronavirus se začal šířit masivněji, říká Prymula o rekordním nárůstu

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
22.8. 2020 17:56
Téma:

Koronavirus se masivněji šíří po celém Česku, nejhorší je Praha, řekl v sobotu TV Nova epidemiolog Roman Prymula. V pátek přibylo rekordních 506 případů. "Opravdu vysoké číslo," hodnotí nárůst Prymula.

Březnový rekord překonal páteční nárůst, kdy přibylo 506 nových případů nákazy koronavirem. Česko má momentálně 5078 nemocných, z toho 108 bojuje s Covid-19 v nemocnicích.

 

Podle ministerstva zdravotnictví je situace pod kontrolou (podrobnosti čtěte zde), epidemiolog Roman Prymula zrychlení označil za masivní. "Je to opravdu vysoké číslo. Ten vysoký nárůst je v Praze, ale není to jenom Praha. Pokud odečteme těch 129 z hlavního města, tak se stejně dostáváme někam na 380 případů v celém Česku," řekl TV Nova vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

 

"Prakticky na celém území dochází k určitému nárůstu, byť některé lokality jsou prakticky nedotčené, ale v těch ostatních dochází k nárůstu. To znamená, že to onemocnění se tady začíná šířit masivněji, než tomu bylo před třemi, čtyřmi týdny," pokračoval Prymula.

 

 

Anketa

Jsou podle vás roušky od 1. září nezbytné?

Hlasovalo 1659 lidí.

Podle Prymuly je ohnisek v Praze hodně, ale nejsou tak velká jako v červenci. "Už to není takové velké ohnisko, jako bylo Techtle Mechtle. Ohniska se teď poměrně často týkají sportovních klubů," poznamenal s tím, že zachytávání těchto případů souvisí s preventivním testováním mezi sportovci.

 

V obchodech a dalších podobných veřejných místech je prý přenos nákazy koronavirem méně pravděpodobný než jinde. "Spíše jde o ten těsný kontakt v rámci různých oslav a dejme tomu pobytů v barech po 23 hodině," uzavřel Prymula.

 

Do Česka se od 1. září vrací plošná povinnost nosit na některých místech roušky. Půjde zejména o vozy hromadné dopravy a zdravotnická zařízení. V původním plánu byly i společné prostory ve školách, po zásahu premiéra Andreje Babiše (ANO) je ale ministerstvo zdravotnictví ze seznamu vyškrtlo (více čtěte tady).

Začínají se objevovat nové testy na Covid-19, podívejte se na reportáž: 

TN.cz