premiérův projev

Skvělý proslov, chválí Babiše opozice. Shodla se na jediné výtce

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
24.3. 2020 10:24
Téma:

Na pondělní proslov premiéra Andreje Babiše (ANO) k současné situaci kolem koronaviru reagovala celá česká politická scéna. Z řad vládních stran i opozice zazněla slova chvály, objevila se ale i kritika.

Většina politiků se v reakci na Babišův projev, který lidem přednesl v pondělí večer, shodla i na tom, že nebyl úplně z premiérovy hlavy, ale šlo profesionálně připravený projev od jeho týmu poradců. A často ho srovnávali se s nedávným proslovem prezidenta Miloše Zemana.

 

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pochválila obsah projevu, nešetřila však ani kritikou, když zmínila, že to není z hlavy samotného premiéra. "Projev Andreje Babiše byl projevem, se kterým měla přijít hlava státu. Rozdíl je v tom, že slova Miloše Zemana pochází z jeho hlavy, slova Andreje Babiše jsou od jeho PR týmu. S obsahem však souhlasím a děkuju mu za poděkování občanům ČR. Ti situaci zvládají opravdu obdivuhodně," napsala na sociálních sítích.

 

"Je správné, že premiér ve svém projevu vyzval k soudržnosti a reagoval na chyby vlády, které se staly. Záleží na tom, s jakými konkrétními kroky nyní vláda přijde. Stále nabízíme podanou ruku, podpoříme všechny návrhy, které pomohou lidem," vyjádřil se předseda občanských demokratů Petr Fiala.

 

"Obsahově velmi dobrý projev, povzbuzoval, burcoval, byl i omluvný, děkovný a shovívavý, mnohem lepší než prezidentův. Premiér se nevymezoval. Co mi chybělo, díky za roušky všem, šijí i muži," pochválil Babišův projev předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

 

 

"Byl to projev, který občany uklidnil a pochválil, což je na místě, ale chybělo mi v něm představení konkrétní vize, jak se vláda hodlá vypořdat s přicházejícími ekonomickými a sociálními problémy, což je pro občany mimořádně palčivý problém," prohlásil předseda SPD Tomio Okamura.

 

"Jsem rád, že pan premiér s takovým projevem přišel. Potěšilo mě, že mluvil v pozadí s českou i evropskou vlajkou a potěšila mě i jeho slova a jeho výzva, abychom spolu v této době politicky neválčili," vyjádřil se předseda STAN Vít Rakušan. "Jistě, že to byl Prchalův projev. Ale teď fakt není čas bojovat. Je potřeba říct, že je dobře, že premiér promluvil k lidem i jinak než na tiskovkách," dodal.

 

"Já jsem rád, že od pana premiéra konečně zaznělo univerzální poděkování té obrovské mase lidí, kteří se v této situaci angažují. Jsem rád, že to byl projev motivační, protože morálka ve společnosti jde dolů. Musím za opozici říct, že jsme jednotlivá opatření přijali. Ve Sněmovně je konsensus," řekl k projevu předseda Pirátů Ivan Bartoš.

 

 

Slova chvály premiér obdržel i od svých stranických kolegů. "Podle mě státnický projev, pokorný, vstřícný, pozitivní, který spojoval a nerozděloval," okomentoval proslov poslanec za ANO Patrik Nacher.

 

Z řad ČSSD se k Babišově projevu vyjádřila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, respektive ho doplnila. "Na večerní skluzavce díků se zapomnělo na pečovatelky, ošetřovatele a další, kteří poskytují sociální služby. I to jsou lidé, kteří s obrovským nasazením pomáhají těm nejzranitelnějším každý den," uvedla Maláčová.

 

"A musíme myslet také na pracovníky úřadů práce a České správy sociálního zabezpečení. I ti pracují na maximum a začnou teď vyplácet obrovské záchranné programy, aby nikdo nezůstal bez peněz," dodala Maláčová.

 

"Šlo o věcné hodnocení situace a výzvu k respektu k opatřením s přáním zvládnutí situace pro celý ánárod, tedy s pozitivním vyústěním," okomentoval Babišův proslov předseda KSČM Vojtěch Filip.

 

Na premiérův proslov se můžete podívat v následujícím videu:

TN.cz