Covid-19

Koronavirus v Evropě opět sílí. Polsko postaví polní nemocnici

Petra Matýsková
Petra Matýsková
22.10. 2020 13:07
Téma:

Francie se stala už druhou zemí Evropské unie, kde počet nakažených koronavirem překročil hranici jednoho milionu. Jako první tohoto počtu dosáhlo ve středu Španělsko, které ve čtvrtek znovu jednalo o zpřísnění restrikcí. Rekordy padají i v sousedním Polsku, kde se za poslední tři týdny počet nakažených zdvojnásobil. Už ve čtvrtek vláda oznámí, jak v boji proti epidemii přitvrdí.

Koronavirová mapa Polska se zbarví do červena. Červené zóny, ve kterých platila striktní opatření jako uzavření škol a sportovišť nebo omezení shromažďování, se teď rozšíří na celou zemi. Každý den v Polsku přibude okolo 10 tisíc nakažených a nemocnice přestávají nápor pacientů zvládat.

 

I proto v pondělí polská vláda začala s přestavbou varšavského stadionu na polní nemocnici. Lůžka pro pacienty budou umístěna v konferenčním sále. Do služby se zatím přihlásilo okolo stovky dobrovolníků.

 

 

"V rámci první fáze plánujeme připravit pět set lůžek, z nichž 50 bude vyhrazeno na intenzivní péči. Zbývající lůžka budou určena pro pacienty s COVIDem-19, kteří vyžadují kyslíkovou terapii, ale nepotřebují být připojeni k ventilátorům,“ uvedl ředitel kanceláře polského premiéra Michal Dworczyk.

 

 

V boji proti epidemii přitvrzuje i Irsko, kde počty infikovaných rostou o tisíc denně. Od čtvrtka tamní vláda nechala uzavřít všechny obchody, které nejsou pro každodenní život klíčové a výrazně omezila provoz restaurací, které mohou prodávat jen jídlo s sebou.

 

Po dobu šesti týdnů se pak Irové nesmí vzdálit na více než pět kilometrů od svého bydliště.

jh TN.cz