Karanténa v Evropě

Boj Evropy s koronavirem: Omezený pohyb se týká 170 milionů lidí!

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
Publikováno 16. 3. 2020
Téma:

V Evropě má aktuálně omezený svobodný pohyb více než 170 milionů obyvatel. Od pondělního rána platí celostátní karanténa ve Španělsku, kde lidé smějí vycházet ven pouze ve výjimečných případech. V Itálii zemřelo během neděle skoro 400 lidí a přibylo 1809 nakažených, což je zatím nejvyšší číslo.

Ulice italských měst zejí prázdnotou. Ti, kteří vyrazí ven, jsou často podrobeni kontrole. Přesto počet nakažených i mrtvých stále stoupá.

 

Lidé mají nařízeno zůstat doma a vycházet jen v nejnutnějších případech, papež František se přesto večer rozhodl opustit Vatikán a navštívit dva kostely v Římě, které pro veřejnost zůstávají uzavřené. Pomodlil se za konec pandemie.

 

 

Itálie věří, že kroky k zamezení šíření nemoci jsou dostatečné. "Rád bych poznamenal, že kvůli vývoji situace u nás se další Evropská města rozhodla zavést stejná opatření, jako jsme zavedli my. Věříme, že jde o nejefektivnější postup, abychom zmírnili situaci," řekl epidemiolog Silvio Brusaferro z italského zdravotního institutu.

 

Na Slovensku od pondělního rána lidé koupí pouze potraviny, léky a drogerii. Ostatní obchody jsou zavřené. "Vláda asi podruhé v historii přijala jedno zásadní rozhodnutí. Rozhodla se vyhlásit nouzový stav," prohlásil slovenský premiér Peter Pellegrini.

 

 

Po vzoru Itálie své ulice uzavřela také Francie nebo Španělsko. Tam lidé od pondělí nesmějí opustit své domovy, pokud nejdou do práce nebo nakoupit důležité věci. "Naším cílem je ochránit Španěly a porazit virus. Od této chvíle vstupujeme do nové fáze, vyhlašujeme nouzový stav. Jsme připravení a nebudeme váhat s žádným nařízením, které nám pomůže virus porazit. Zdraví lidí je centrem našich priorit," řekl španělský premiér Pedro Sánchez.

 

Napříč evropskými městy se v neděli večer rozlehl potlesk. Například v Lisabonu, Athénách nebo Madridu lidé vyšli na balkon nebo otevřeli okna a společným potleskem podpořili zdravotníky.

 

Lidé organizují společné koncerty na balkonech. Podívejte se na reportáž TV NOVA:

 

Zatímco v Evropě počet případů roste každým dnem a bezpečnostní opatření se zpřísňují, v provincii Chu-pej v Číně, odkud se nákaza do světa rozšířila, během posledních dní nepřibyl ani jeden nakažený - s výjimkou města Wu-chan.

 

"V žádném městě v provincii Chu-pej, kromě Wu-chanu, nebyly během deseti po sobě jdoucích dnů zaznamenány žádné nové potvrzené případy. Počet nových prokázaných případů mimo provincii Chu-pej se od 27. února pohybuje v jednociferných číslech. A za poslední tři dny nepřibyl ani jeden případ," informoval Mi Feng, mluvčí čínské Národní zdravotní komise.

 

 

Čínští zdravotníci uvádějí, že jejich prioritou je teď zefektivnění lékařského ošetření, aby nemocné co nejdříve vyléčili. V Jižní Koreji zase telefonní budky přeměnili na provizorní testovací místa.

TN.cz