britští lékaři

V nemocnici skončilo osmiměsíční miminko, má podezření na koronavir

Petr Zelený
Petr Zelený, Regina Zajícová
Aktualizováno 13.2. 2020 20:31
Téma:

Ve středu to vypadalo, že koronavirus Kovid-19 se daří brzdit, Čína totiž hlásila, že nemocí se v úterý nakazilo nejméně lidí od ledna. O den později je ale všechno jinak - počet mrtvých za středu poskočil o 242, nakažených o závratných bezmála 15 tisíc. A první oběť potvrdilo ve čtvrtek Japonsko.

Vietnamská vláda přistoupila k radikálnímu kroku a umístila do karantény komunitu Son Loi, ve které žije asi 10 tisíc lidí a která leží 40 kilometrů od Hanoje. Stalo se tak poté, co lékaři v Son Loi diagnostikovali koronavirus u šesti lidí. Město zůstane v izolaci 20 dní.

 

Středa se tak podle čerstvých informací z čínské provincie Chu-pej stala zatím nejtragičtějším dnem od vypuknutí epidemie nebezpečné nemoci.

 

Zároveň úřady podle BBC hlásí ostrý nárůst nových pacientů - za středu zdravotníci koronavirus diagnostikovali u 14840 lidí. Celkem je tak mrtvých více než 1350 a nakažených bezmála 60 tisíc.

 

On-line reportáž

Koronaviru podlehlo už 1 369 lidí

19:15

Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu ČR k dnešnímu dni otestovala 74 vzorků s podezřením na koronavirus. Všechny byly negativní. 

18:50

Ve čtvrtek lékaři propustili třiaosmdesát Britů, kteří byli evakuováni z čínského Wu-chanu. Nikdo z nich koronavirus neměl. V karanténě strávili dva týdny. 

18:30

Podle lékařů se může potvrdit více případů na vojenské základně v americkém Texasu, kde se objevil případ koronaviru. V ní skončili lidé poté, co se vrátili z čínského Wu-chanu. "Během karantény mohou být identifikovány další případy," řekla CNN Jennifer McQuistonová, mluvčí Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. 

 

A špičky čínské vlády dávají jasně najevo, že nejsou spokojené s tím, jak místní politici epidemii (ne)zvládají. Skončil komunistický sekretář provincie Chu-pej. A předseda wu-chanských komunistů byl zbaven všech svých povinností. V předchozích dnech už podobně dopadli představitelé místních samospráv zodpovědní za zdravotnictví.

 

 

Za skokovým nárůstem nových případů stojí i to, že čínští zdravotníci rozšířili diagnostické metody a nově počítají mezi nemocné i lidi se symptomy nemoci nebo infekcí plic.

 

Dalších 44 nakažených hlásí zdravotníci ze zámořské lodi Diamond Princess, která je už několik dní v karanténě v Japonsku. Celkem jich na palubě je už 219. A cestující i členové mají strach o svůj život. Například Indové požádali svoji vládu, aby jim se situací pomohla. Cítí se totiž pod tlakem a jsou vystaveni riziku nemoci.

 

"Nemám důvod se domnívat, že jsou v nebezpečí, protože dodržují japonské zdravotní protokoly. Samozřejmě se vyskytuje infekce, ale jakmile jsou lidé pozitivně testováni, chápu, že jsou převezeni do místní nemocnice kvůli léčbě a karanténě," citoval portál CNN velvyslance Sanjayua Kumara. 

 

 

Podezření na koronavirus měl také jeden úředník v Severní Koreji. Do karantény byl umístěn poté, co se vrátil z cesty s vůdcem Kim Čong-unem. Z izolace měl odejít sám bez souhlasu vůdce a ještě si užíval ve veřejných lázních. Policie muže zadržela a byl okamžitě popraven, uvedl deník Metro

 

Ve čtvrtek lékaři v Číně také informovali o vyléčeném pacientovi, kterým je roční chlapeček, informoval China Daily. Do nemocnice ho přijali 26. ledna s horečkou a střevními potížemi. U rodičů virus nebyl zatím potvrzený. 

 

V Británii zase lékaři přijali teprve osmiměsíční miminko, které může mít koronavir. Podle deníku Metro má všechny příznaky. Předtím byl se svou maminkou navštívit praktického lékaře, u kterého se virus už potvrdil.  

 

Koronavirus se rozšířil do osmi evropských zemí:

 

Šéf Světové zdravotnické organizace prohlásil, že koronavirus je největší světovou hrozbou:

 

Související témata:
TN.cz