Covid-19 a školy

Školy zavírají kvůli koronaviru. Někde jsou v karanténě všichni učitelé

Téma:

Nemoc Covid-19 tvrdě ovlivňuje i školní rok, který sotva začal. Na gymnáziu v Třebíči budou muset žáci jedné třídy nosit roušky, v Plzni je od pondělí zavřená další základní škola. Komplikace jsou ale na mnoha dalších místech.

Kvůli nákaze koronavirem se zavírají nejen třídy, ale někde dokonce i celé školy. Na Vysočině se aktuálně koronavirus objevil na dvou školách. Jednou z nich je základní škola Seifertova v Jihlavě, kde se nakazilo jedno z dětí.

 

"Zpřísnili jsme opatření zejména týkající se roušek a zavedli jsme roušky pro žáky před jídelnou, na chodbách, na sekretariátu, prostě v prostorách, kde to nařizoval dřívější manuál," řekl televizi Nova ředitel školy Zdeněk Wohlhőfner.

 

Zároveň se musely upravit rozestupy ve třídách posunutím lavic a je nařízeno důsledně větrat. Do karantény nastoupilo 26 žáků z jedné třídy. Následovat je zřejmě budou někteří učitelé.

 


"Pravděpodobně to bude šest učitelů, kteří v posledních dvou dnech před víkendem byli ve škole," doplnil Wohlhőfner.

 

V Novém Rychnově na Pelhřimovsku má Covid-19 jedna z učitelek. Celá třída je proto v karanténě, ostatní učitelé budou vyučovat s nasazenou rouškou. Problém s nakaženým pedagogem řeší i v Ostravě.


"V prvním týdnu nám jedna zaměstnankyně, kolegyně pedagožka, onemocněla," řekla Hana Kazimirská, ředitelka ZŠ Aleše Hrdličky v Ostravě-Porubě. Nemoc se u ní potvrdila o víkendu.

 

"Byla v kontaktu se všemi zaměstnanci školy, tudíž nastala situace, že v podstatě máme v karanténě celý pedagogický sbor," vysvětlila Hazimirská.


Vedle 47 dětí tedy i 46 učitelů. Děti tak nemá kdo učit, škola bude do odvolání uzavřena.

 

  

 

Stejnou situaci řešili už minulý týden na Zlínsku. Škola proto usiluje o posun začátku školního roku až na 10. září. "Požádali jsme ministerstvo školství. Já se domnívám, že je to formální věc a že ta situace bude asi velice rychle vyřízená," doufá ředitelka ZŠ Na Výsluní Dagmar Bistrá.

 

Krajská hygiena ve Zlíně eviduje dohromady deset škol, které musely omezit svůj provoz kvůli koronaviru. Konkrétně se jedná o dvě mateřské školy, pět základních a tři střední školy.


S ohledem na rozsah nákazy v Praze vláda aktuálně zjišťuje, zda by měli učitelé zájem o dodávku respirátorů.

 

Petr Bača, drz TN.cz