ÚPLATKY ZA MILIONY

Korupce mezi lékaři! Žaloba hrozí desítkám lidí, 128 lékařů se přiznalo

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 12:43
5.1. 2021 10:46
Téma:

Desítky lékařů a zástupců farmaceutických společnosti navrhla obžalovat Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Podle kriminalistů se jedná o korupci. Policie původně stíhali stovky lidí, většina se přiznala.

Celkem 66 lidí navrhla státnímu zástupci obžalovat NCOZ koncem loňského roku. Informovala o tom v úterý dopoledne. "Lékaři podle závěrů vyšetřování měli v letech 2009 až 2013 přijímat úplatky za to, že budou přednostně předepisovat léky konkrétních farmaceutických společností. Celkem měly být tímto způsobem předány úplatky v celkové výši cca 12 milionů korun," uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.


Z 66 obviněných je 23 lékařů, ostatní obvinění jsou zaměstnanci farmaceutických společností nebo lidé z vedení firem. Jsou stíhání pro podplácení, účast na organizované zločinecké skupině a přijetí úplatku.

 


Skupinu policie stíhá na svobodě. Původně se obvinění týkalo 200 lidí, z toho 151 lékařů. "U 128 lékařů došlo k podmíněnému zastavení trestního stíhání, neboť se obvinění k trestné činnosti plně doznali, svého jednání litovali, nebyli v minulosti odsouzeni a poukázali na pomoc obětem trestných činů 1,5násobku částky, za kterou byli stíháni, celkem asi 20 milionů korun," dodal Ibehej.

 

Není to za poslední rok jediný velký případ ze zdravotnického prostředí. Loni v červnu obvinili celkem 58 lidí a jednu firmu z podvodného vykazování ve skutečnosti neposkytované nemocniční péče. "Většinu obviněných převážně tvoří lékaři a zdravotní sestry jednoho nestátního zdravotnického zařízení," přiblížil Ibehej. Škoda přesáhla 19 milionů korun. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.
 

Státní zaměstnanec si řekl o úplatek milion korun. Podívejte se na reportáž TV Nova z loňského února:

 

TN.cz