stěžejní důkazy

Korupční kauza Vidkun stále nekončí. Soud nečekaně rozhodl o odročení

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
4.8. 2020 21:55
Téma:

U krajského soudu v Olomouci se v úterý znovu měla probírat korupční kauza Vidkun. Soud ji ale nečekaně odročil až na začátek listopadu. Soudce prý chce rozhodnout, zda se mají v síni pouštět odposlechy. Obžaloba je považuje za stěžejní důkazy. Mezi obžalovanými je třeba bývalý hejtman Jiří Rozbořil nebo dva bývalí vysoce postavení policisté z krajského ředitelství. Všichni vinu popírají.

Vysoce postavení policisté, tehdejší hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD) a vlivný podnikatel Ivan Kyselý jsou hlavními aktéry kauzy, která se táhne léta a stále nemá konce. Podle žalobce v ní jde o korupční vztahy mezi policií, podnikateli a státní správou.

 

V úterý se měly u soudu objevit přepisy nahrávek z odposlechů, které zabírají 130 CD. Jenže na to nakonec nedošlo. "Namítali jsme v souvislosti s kauzou Nagyová, že se jedná o podobný přístup, kdy zastupitelství bez reálného důkazu žádá o vydání povolení," řekl advokát obžalovaného Radka Petrůje Tomáš Vymazal.

 

Jde o záznamy obžalovaných pořízené při jejich schůzkách v olomouckých kavárnách a restauracích, kde si měli aktéři předávat informace a pokyny. "Soud aktuálně sdělil všem stranám řízení, že všechy důkazy v tomto trestním řízení považuje za získané zákonným způsobem," uvedl předseda soudního senátu Martin Lýsek.

 

 

 

K soudu už poněkolikáté nedorazil vlivný podnikatel Ivan Kyselý. Četla se jen jeho výpověď, tu ale nikdo z dalších obžalovaných komentovat nechtěl. Jednání nakonec olomoucký soudce odročil až na začátek listopadu.

 

K nezákonnému předávání informací mělo podle vyšetřovatelů dojít v devíti případech. Policista Kadlec měl informovat Kyselého, že policie prošetřuje HC Olomouc kvůli krajským dotacím. Oba spolu prý opakovaně probírali plánovanou razii spojenou s magistrátem a provozováním městského aquaparku.

Související témata:
Kateřina Sejková TN.cz