Obchodní sdělení
Toto je obchodní sdělení. Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah.

Čím je Kleť mezi jinými hvězdárnami výjimečná?

hvězdárna a planetárium České Budějovice
Zdroj: oficiální zdroj
Téma:

Hvězdárna Kleť leží ve výšce 1070 metrů nad mořem a je tak nejvýše položenou astronomickou observatoří v ČR. Čím je Kleť mezi jinými hvězdárnami výjimečná?

Hora Kleť je nejvhodnějším místem pro hvězdárnu široko daleko. Najdete ji mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem v krásné a čisté přírodě Chráněné krajinné oblasti Blanský les. Všechna okolní města jsou výškově přes půl kilometru pod Kletí a jejich světelný smog má tedy na pozorování oblohy jen minimální vliv.Astronomové z Kleti zkoumají naše nejbližší vesmírné okolí - Sluneční soustavu - a v ní se zaměřují na malá tělesa - planetky a komety. Na svém kontě mají více než tisíc potvrzených objevů planetek, k 1. červenci 2018 přesně 1024. Tímto počtem patří Kleť do úzké evropské špičky a do světové pětadvacítky. Kromě tisícovky planetek zde byly objeveny i 4 komety.Jihočeská Hvězdárna Kleť slouží jako "kosmická hlídka", tj. jedna z observatoří celosvětové sítě sledující pohyb asteroidů, které se přibližují k Zemi a mohou naši civilizaci ohrozit potenciální srážkou. Pomocí měření přesných poloh objektů na obloze zpřesňují kleťští astronomové výpočty jejich drah a přispívají tak i k výpočtům eventuálních srážek.
V současné době na tomto úkolu úzce spolupracují s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Právě při těchto pozorováních občas objeví i dosud neznámé planetky.Ke sledování blízkozemních asteroidů se na Kleti používá nejmodernější a druhý největší český dalekohled - teleskop KLENOT o průměru hlavního zrcadla 106 centimetrů. Nachází se zde i vůbec největší čočkový dalekohled v Čechách, refraktor o průměru objektivu 30 centimetrů a ohniskové délce 4,5 metru.„Observatoř Kleť je určena hlavně pro astronomický výzkum. Přesto se veřejnosti nestraníme a během letní turistické sezóny zveme na veřejné exkurze.“ vysvětluje Jana Tichá, ředitelka hvězdárny. „Návštěvníci se u nás podívají do velké hvězdářské kopule, jedné ze dvou na observatoři, spatří velký zrcadlový dalekohled a největší čočkový dalekohled v ČR. Tímto přístrojem ukazujeme návštěvníkům Slunce se slunečními skvrnami. Na to však potřebujeme jasnou oblohu a tedy dobré počasí. Uvnitř kopule je kolem dokola připravena výstava astronomických snímků planetek a galerie fotografií komet, takže do vesmíru nahlédnete i při nepříznivém počasí.“

Na letošní „ASTROLÉTO NA KLETI“ je pro návštěvníky připravena expozice věnovaná práci kosmické hlídky a tematice střetů Země s tělesy z vesmíru. Blízkozemní tělesa mohou čas od času znamenat nebezpečí pro život na Zemi. Jak ale předpovídat, kdy do nás něco narazí? Výstava nás nechá nahlédnout do zákulisí „kosmické hlídky“ i práce zdejších astronomů a ukáže, jak to vypadá, když se do Země něco skutečně trefí.„Systematicky se výzkumu blízkozemních objektů věnujeme od roku 1994 jako jedna z prvních observatoří na světě. Šest blízkozemních planetek bylo na Kleti dokonce objeveno. Kosmická hlídka na Kleti se podílí i na Bílé knize OSN ohledně případných srážek a ochrany života na naší modré planetě. I o tomto se návštěvníci dozví během letních prohlídek,“ říká Miloš Tichý, astronom a vedoucí Observatoře Kleť, objevitel komety 196P/Tichý.

Observatoř Kleť má denně otevřeno celý červenec a srpen. Jednotlivé prohlídky začínají vždy v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30 hodin. Podrobnosti najdete na webových stránkách observatoře Kleť.

Nejlepší přístup na vrchol Kleti je pěšky či na kole po značených turistických a cyklo-turistických cestách od Českého Krumlova, Zlaté Koruny, Červeného Dvora či Holubova, případně sedačkovou lanovkou z Krasetína.
Vydejte se na Kleť za zajímavostmi a tajemstvími vesmíru!
 

Komerční článek