kontrola koupališť

Kam si jít zaplavat? Voda na těchto koupalištích je nebezpečná! MAPA

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 27. 6. 2020
Téma:

Koupací sezóna už odstartovala. Teploty rostou, takže se dá očekávat, že lidé zamíří ve velkém k vodě. Hygienické stanice i provozovatelé koupališť už odebrali stovky vzorků, aby zjistili, jak kvalitní je voda na jednotlivých koupalištích. Některým místům byste se raději měli vyhnout, neboť tam po vykoupání hrozí zdravotní problémy.

Krajské hygienické stanice sledují 120 lokalit, kam se lidé chodí koupat, a vzorky odebraly už ve všech z nich. Ve volné přírodě sleduje kvalitu vody provozovatel koupaliště. Poslední výsledky rozboru jsou aktuální k 26. červnu, kdy se ukázalo, že šest lokalit není vhodných ke koupání. Během 14 dní tak přibyla tři nová nevhodná místa.

 

Na mapě níže je pět z nich označeno červenou barvou a zamračeným smajlíkem. "Voda v těchto případech neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem," varuje ministerstvo zdravotnictví.

 

Jedná se o Staňkovský rybník v Jihočeském kraji, kde sice aktuálně kvalita vody vyhovuje, ale vzhledem k jejímu stavu v minulých koupacích sezónách ji hygienici souhrnně hodnotí jako nevhodnou ke koupání.

 

Kvalita koupacích vod v ČR k 26. červnu 2020

 

 

Dále byste se prozatím měli vyhnout vodní nádrži Skalka, kde je nadlimitní množství sinic. Koupání není vhodné ani na koupališti Sluníčko-Chrastava v Libereckém kraji, ve vodní nádrži Sedlice a přírodním biotopu Modrá - ve všech třech případech z důvodu mikrobiologického znečištění.

 

Oproti situaci před dvěma týdny dokonce přibyl i černý mračící se smajlík, který označuje vodu výslovně nebezpečnou ke koupání. Jedná se o Velký Rybník na Karlovarsku. A to z důvodu nadlimitního výskytu sinic. Podle hygieniků zde hrozí akutní poškození zdraví a vydali tak v této lokalitě zákaz koupání.

 

Zhoršenou kvalitu vody mají i koupaliště označené oranžovou barvou. Patří mezi ně Máchovo jezero, vodní nádrž Budišov nad Budišovkou, Těrlická přehrada a vodní nádrž Brušperk. Citlivým lidem hygienici doporučují se po vykoupání v těchto vodách vysprchovat.

 

 

Při výběru lokality je nutné brát v potaz i počasí. "V místech ovlivněných přívalovými srážkami nebo povodněmi je nutné očekávat zhoršenou kvalitu vody, zvýšené riziko nákazou infekčním či jiným onemocněním a z preventivních důvodů se nedoporučuje v těchto lokalitách koupání," varuje ministerstvo zdravotnictví.

 

Místa označená zelenými smajlíky mají vodu nezávadnou s nízkou pravděpodobností zdravotních problémů. Lokality označené modrým smajlíkem mají vodu nejkvalitnější a nejvhodnější ke koupání. Bez starostí si tak můžete jít zaplavat například na Tyršovo přírodní koupaliště, do rybníka Chmelař, luhačovické vodní nádrže, Vyžlovského rybníka či na Orlík nebo Lipno.

 

Interaktivní mapu naleznete na webu koupacivody.cz, kde si můžete každé koupaliště rozkliknout a zjistit bližší informace o kvalitě vody a historii výsledků vzorků. Stránky spravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR ve spolupráci s dalšími úřady a agenturami. Sběr a vyhodnocení kvality koupacích vod probíhá během koupací sezóny - zpravidla od května do září.

Související témata:
TN.cz