varování ČOI

Koupili jste lístky na hokej na Viagogo? Zjistěte, zda jsou platné!

Portál Viagogo dostal pokutu od ČOI
Zdroj: ČOI
Téma:

Mistrovství světa v ledním hokeji se neúprosně blíží. Česká obchodní inspekce vydala varování před nákupem vstupenek na tuto oblíbenou událost, a to přes webové stránky Viagogo.com. Za poslední rok ČOI zjistila, že si lidé často stěžovali na navyšování ceny během objednávky, na neplatnost vstupenky nebo nevrácení peněz za zrušený koncert.

Od dubna do dubna 2019 se na ČOI obrátilo 140 lidí, kteří si stěžovali na webové stránky Viagogo.com, kde si zakoupili vstupenky. Inspekce lidi varuje před touto stránkou především kvůli blížícímu se Mistrovství světa v ledním hokeji, které se bude konat v Bratislavě, informovala ČOI na svém webu. Viagogo lístky na zápasy také nabízí.

 

Už dříve se objevilo několik případů, kdy si lidé koupili lístky na sportovní událost nebo koncert a zjistili, že je vstupenka neplatná nebo došlo k navyšování ceny během objednávky. Poté co regionální inspektorát ČOI pro Pardubický a Královéhradecký kraj provedl na Viagogo kontrolní nákup, zjistil například, že u objednávky byla uvedena cena včetně rezervačních poplatků a DPH, aniž by spotřebitel věděl finální cenu vstupenky.

 

"Jedná se o neseznámení spotřebitele s cenou, užití nekalé obchodní praktiky. Navíc také na webových stránkách nejsou pro spotřebitele řádně uvedeny informace o jeho právech, ani povinná informace o mimosoudním řešení sporů. Česká obchodní inspekce následně rozhodla o pokutě 60 000 Kč. Rozhodnutí bylo již společnosti doručeno na adresu Viagogo AG, se sídlem Rue Du Commerce 4, 1204 Geneva, Švýcarsko a nabylo právní moci," uvedla ČOI na svém webu.

 

 

Inspekce doporučuje lidem, aby vstupenky kupovali u oficiálních prodejců. ČOI totiž nemůže přinutit prodejce, aby spotřebiteli vrátil peníze za vstupenky, které třeba nemohl využít. Obrátit by se mohli lidé případně i na svou banku a požádat ji o tzv. chargeback s cílem získat peníze zpět na účet, pokud dosud neobdrželi koupenou vstupenku.

 

"Podle zkušeností Evropského spotřebitelského centra takto banky svým klientům pomáhají, ačkoli k tomu nejsou povinovány zákonem. Pro své zákazníky podobnou službu mají i některé systémy elektronických peněženek. Naopak možnost vrácení peněz nenabízí platba bankovním převodem z účtu na účet," dodala ČOI. Před Viagogo varovaly i některé banky v ČR, které svým zákazníkům posílaly například různá upozornění.

 

Pokud si nejste jisti, zda je vaše vstupenka zakoupená přes Viagogo platná, zjistíte to jedině u pořadatele konkrétní události. "Platnost vstupenek si lze ověřit výhradně u provozovatele akce, na kterou má být vstupenka zakoupena," uvedl Jiří Fröhlich, mluvčí ČOI. 

reg TN.cz