Problémy s Lítačkou

Koupili si jízdenku, přesto dostali pokutu! Kupony se nenačítají

Lítačka - ilustrační foto - 6
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Ilustrační foto
Téma:

Přestože si lidé koupili kupon na Lítačku, revizoři a řidiči příměstských linek je na svých přístrojích nevidí. Může se tak stát, že Pražan dostane pokutu za jízdu načerno, přestože si jízdenku koupil. Problémy trvají už dva týdny.

Lidé mohou mít potíže při nastupování do příměstských autobusových nebo vlakových linek, ale také při kontrole revizory. Upozornil na to portál idnes.cz. Kritika plní facebookové stránky Lítačky i Pražské integrované dopravy (PID).

 

Systém nově provozuje operátor ICT, podle kterého problémy trvají už čtrnáct dní - od chvíle, kdy odstartoval prodej kuponů na Lítačku přes e-shop. Takto zakoupené kupony už se nemusí aktivovat ve validátorech ve stanicích metra.

 

Zároveň je možné nahrávat kupony na jiné karty, než je lítačka, jako jsou platební karty nebo IN-karty Českých drah. Právě to způsobilo potíže při načítání jízdenky v přístrojích revizorů. Podle ICT za to může zastaralost takových zařízení.

 

"U několika cestujících docházelo k problému se zobrazením zakoupených dlouhodobých časových kuponů na vybraných odbavovacích zařízeních. Problém byl způsoben přenosem nekvalitních dat ze starého systému napojeného na Opencard do odbavovacích zařízení v novém systému," uvedl mluvčí ICT Vladimír Antonín Bláha pro portál.

 

 

Případů, kdy revizor nebo řidič jízdné nevidí, jsou podle operátora ICT stovky. "Může se to stát ale i náhodně lidem, kteří mají normálně kartu Lítačky i se starým kuponem a v posledních čtrnácti dnech si nový nekupovali," upozornil pro portál mluvčí PID Filip Drápal.

 

Provozovatel proto nabádá nosit u sebe daňový doklad o koupi jízdenky, případně poslat online dotaz. Pokud by i přesto revizor chtěl, aby pasažér zaplatil pokutu, je možné si ji nechat zpětně proplatit operátorem ICT.

epa TN.cz