Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Růžky proti tesákům

Koza už měsíce kličkuje mezi vlky. Naučila se, jak jim pláchnout!

V Národním parku České Švýcarsko se usadila zaběhnutá koza domácí. A spokojeně se tam už několik měsíců pase mezi vlky. Správci parku ji poprvé spatřili v druhé polovině srpna, naposledy ji zachytila fotopast před pár dny v oblasti, kterou vlčí smečky navštěvují prakticky denně. Podle odborníků zřejmě přišla na způsob, jak se predátorům vyhnout.

V lesním prostředí působí jako zjevení, které nejde přehlédnout. Pro smečku divokých vlků musí být bílé zvíře velmi snadným cílem. Přesto si koza už měsíce vesele vykračuje v místech, která mají vlci v oblibě.

 

"Tu kozu nikdo nepostrádá, ani na české, ani na německé straně. Na našich záběrech se objevila už 21.srpna, nedávali jsme jí moc vysoké šance na přežití," vypráví mluvčí národního parku Tomáš Salov.

 

Fotopasti kozu zachytily paradoxně v oblasti, které se ne nadarmo říká vlčí skála. A minimálně jednou ji od smečky dělil rozdíl zřejmě jen několika hodin.

 

"Žije v jádru toho vlčího teritoria, překvapivé je to, že domestikované zvíře se tak dobře adaptovalo na přírodní podmínky," vrtí hlavou Salov.

 

 

Podle odborníků je koza schopná ukrýt se ve skalách na takových místech, která jsou pro vlky jen těžko dosažitelná. Zřejmě proto přežila tak dlouho.

 

"Zřejmě zvolila dobrou strategii anebo měla koza štěstí, že vlci byli po krmení a prostě neměli hlad. Většina bíle zbarvených zvířat nemá v přírodě velkou šanci," říká ředitel ústecké zoo Roman Konšel.

 

V národním parku České Švýcarsko žije podle odhadů nejméně pět vlků. Odborníci jejich původ dohledali v Německu.

pez, Martin Kočárek TN.cz