policie stále pátrá

Kožený, Procházka a další. Tito známí zločinci jsou už roky na útěku!

Filip Pultar
Filip Pultar
5.8. 2020 21:00
Téma:

Česká policie má ve své databázi desítky zločinců, kteří jsou stále na útěku. Někdy i desítky let. Skrývají se různě po světě, ale většinou v zemích, které je nevydávají. Podívejte se na přehled těch nejznámějších.

Před 13 lety František Procházka ještě s dalším komplicem spáchali loupež století. Z bezpečnostní agentury ukradli 540 milionů. "Naložil auto, které odjelo. Normálně ukončil svoji práci. Zapečetil veškerý svoje věci a odešel domů," popsal incident v roce 2007 zaměstnanec společnosti.

 

Procházka vše naplánoval tak, aby se na krádež přišlo až druhý den a mezitím zmizel. Agentura nabízela za jeho dopadení 50 milionů, ale po Procházkovi a 450 kilogramech bankovek se slehla zem. V nepřítomnosti dostal devět let vězení. Možná už nežije, možná je v Karibiku.

 

Naopak o místě pobytu Guru Járy, alias Óm Nadsamce, policisté vědí. Už pět let totiž sedí v cele na Filipínách. V nepřítomnosti byl u nás odsouzen k 7,5 letům za znásilnění šesti žen. Nadsamec dodnes tvrdí, že ženy s ním měly pohlavní styk, takzvané odháčkování, dobrovolně.

 

 

"Nevěděly, že se bude jednat o pohlavní styk. Byly ve stavu bezbrannosti, kdy se nemohly tomu styku bránit," uvedla státní zástupkyně Iveta Eichlerová. Guru Járu se zatím do České republiky dostat nepodařilo.

 

Už sedmým rokem prchá také bývalý poslanec za ČSSD Petr Wolf. Je odsouzený k šestiletému trestu za dotační podvody a korupci. Do vězení ale nenastoupil a uprchl. Wolf je nyní v Paraguayi, odkud se ho českým úřadům nedaří dostat. "Žiju běžným životem, normálně si chodím nakoupit," chlubí se exposlanec.

 

Na tuneláře Harvardských fondů Viktora Koženého a Borise Vostrého je vydán mezinárodní zatykač už 17 let. Mezitím byli odsouzeni k deseti, respektive devítiletým trestům. Kožený si blahobytu z nakradených miliard užívá na Bahamách, bývalý vysoký důstojník STB Vostrý na Belize. A uprchlých zločinců je mnohem víc.

 

"Jsou jich desítky. Přesné číslo se nedá určit. Nevíme, jestli jsou někteří v České republice nebo pořád v cizině. Pátráme," sdělil televizi Nova mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Bohužel, dostat zločince zpátky do republiky ze zemí, se kterými nemáme smlouvy o vydávání, je téměř nemožné.

Související témata:
TN.cz