Spory o testy

Hejtmanka: Antigenní testy ve školách nefungují. Ukázala čísla

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 12:21
16.4. 2021 11:15
Téma:

Povinné testování ve školách běží teprve týden, ale už ho i tak provázejí spory a hádky. Rodiče, odborníci a nyní i někteří hejtmani volají po změně. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) chtějí přechod na metodu PCR, už se kvůli tomu i obrátili na ministerstvo zdravotnictví. Údajnou neúčinnost antigenního testování ve školách doložili i čísly.

Hřib a Pecková se na tiskové konferenci vyjádřili k žádosti Prahy a Středočeského kraje "o přehodnocení metody testování žáků ve školách a nalezení cesty financování vhodnějších PCR testů." Kromě nich se brífinku účastnili i radní obou regionů, kteří mají na starost právě oblast školství.

 

Pecková připomněla, že záchyty nakažených jsou při antigenním testování ve školách extrémně nízké. "U nás byl v pondělí záchyt asi půl promile, ve čtvrtek dokonce čtvrt promile. Tento typ testování tak nemá význam, část (nakažených) dětí antigenní testy vůbec nezachytí," tvrdí hejtmanka.

 

A přidala i konkrétní čísla - ve Středočeském kraji mělo v pondělí pozitivní výsledek při antigenním testování 23 školáků, PCR testy ovšem následně nákazu potvrdily jen u osmi z nich, 15 bylo negativních. I proto hejtmanka chce raději PCR testy, které by navíc byly pro děti vhodné.

 

 

V Praze bylo po antigenních testech v pondělí pozitivních 15 dětí, nákaza se potvrdila u 14 z nich. U pedagogů a zaměstnanců škol byla ale úspěšnost výrazně nižší - z pěti, kteří po pozitivním testu šli na PCR vyšetření, se virus potvrdil u jediného.

 

"Odeslali jsme za Prahu a Středočeský kraj dopis na ministerstvo zdravotnictví, chceme PCR testy ve školách a aby stát řešil i úhradu těchto testů. Každé kolo antigenního testování nás stojí miliony, které jsou vynakládány zbytečně," tvrdí Hřib.   

 

Vrcholní regionální politici přitom nejsou sami, kdo volají po tom, aby při testování školáků na covid-19, které je nyní povinné v pondělí a čtvrtek, došlo k opuštění antigenních testů ve prospěch PCR sad - například těch, které nákazu dokáží odhalit ze slin.

 

Změnu chce i svaz měst a obcí, který také požaduje, aby PCR testování školáků hradily zdravotní pojišťovny. Argumentuje i tím, že ve výsledku může jeden PCR test týdně vyjít levněji než dva testy antigenní.

 

Připomeňte si spory o způsob testování školáků v reportáži TV Nova z tohoto týdne:

 

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz