Tip na výlet

Krakov či Kodaň. Kde mají nejkrásnější adventní trhy v Evropě?

Vánoce ve světě
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 13. 12. 2019
Téma:

Češi rádi nasávají adventní a vánoční atmosféru na trzích, s kelímkem punče či svařeného vína v ruce. A to často i za hranicemi - třeba ve Vídni nebo Drážďanech. Krásné vánoční trhy ale najdete i jinde v Evropě.

Pokud vám ovšem nevadí vyjet si o něco dál nebo do méně "profláklých" měst, můžete se pokochat vánoční atmosférou třeba v polském Krakově, dánské Kodani nebo ve světové metropoli zamilovaných - Paříži.

 

1. Krakov

Jedno z nejnavštěvovanějších polských měst je známé svou jedinečnou a kouzelnou vánoční atmosférou. Hlavní trhy naleznete ve staré části města na největším krakovském náměstí (Rynek Główny). Atmosféra historického města se starou tržnicí společně s vánočními trhy a koledami vytváří jedinečný mix.

 

2. Kodaň

V dánské Kodani jsou vánoční trhy na více místech. Ten největší se nachází v zábavním parku Tivoli. Ochutnejte místní svařené víno s likérem a kořením nebo jablečné koblihy. Pokud bude počasí přát, městská jezírka se promění ve velká kluziště.

 

 

3. Brusel

Adventní trhy se v Bruselu konají hned na několika náměstích. Najdete zde i kluziště či oblíbené ruské kolo. Občerstvit se můžete pravými belgickými pralinkami nebo proslavenými vaflemi.

 

4. Budapešť

Vánoční trhy si v maďarské metropoli nejlépe vychutnáte u baziliky sv. Štěpána, kde můžete nasát atmosféru přicházejících Vánoc třeba u svařeného vína. Určitě nezapomeňte ochutnat i tradiční maďarské klobásy a langoše. Užijte si vyhlídku na osvětlený Budínský hrad nebo budovu parlamentu.

 

5. Paříž

I romantická Paříž se může pochlubit magickou vánoční atmosférou. Kromě trhů, na které narazíte na každém rohu, se můžete těšit i na bohatou vánoční výzdobu. A prohlédnout si ji můžete třeba z Eiffelovky. Za zkoušku určitě stojí i francouzské speciality jako palačinky (crêpes), šneci nebo cibulačka.

TN.cz