Poslední rozloučení

Královská rodina dala sbohem princi Philipovi. V rouškách a s rozestupy

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 20:55
17.4. 2021 8:17
Téma:

Celý svět upřel v sobotu zrak na kapli sv. Jiří na hradě Windsor, kde se královská rodina naposledy rozloučila s princem Philipem. Po osmiminutém průvodu za vozem s rakví vévody z Edinburghu začal smuteční obřad, kterého se zúčastnilo kvůli koronaviru pouze 30 nejbližších příbuzných. Museli mít nasazené roušky a dodržet rozestupy. Loučení trvalo 50 minut, rakev poté zajela do královské hrobky.

Velká Británie se v sobotu naposledy rozloučila s princem Philipem. Před branami hradu Windsor se shromáždily davy, smutečního obřadu se ale mohlo zúčastnit pouze 30 nejbližších příbuzných.

 

"Hrozně mě to zasáhlo. Moc jsem toho o princi Philipovi sice nevěděla, ale v posledních dnech jsem se toho dozvěděla o jeho životě spoustu. Byl to úžasný a inspirativní člověk a opora naší královny," řekl jeden z truchlících.

 

Z útrob hradu převezl rakev speciální térénní vůz, který navrhl sám Philip, do kaple sv. Jiří. Tam ve čtyři odpoledne našeho času začal téměř hodinový obřad. Jako první přišla i odešla královna Alžběta II. Všichni smuteční hosté museli mít nasazené roušky. Seděli po skupinách s rozestupy.

 

 

"Jsme v kapli sv. Jiří, abychom odevzdali do rukou božích duši jejího služebníka, vévody z Edinburghu. Inspirovala nás jeho neochvějná věrnost naší královně, jeho služba národu a Commonwealthu. Jeho odvaha, chrabrost a víra. Obohatil naše životy skrze výzvy, které před nás postavil. Svou odvahu, kterou nám dal, dobrotu, humor a lidskost," pronesl windsorský děkan David Conner.

 

Pohřbem končí osmidenní státní smutek, který za zesnulého vévodu z Edinburghu země držela. 

 

Podle Michaela Žantovského, bývalého českého velvyslance v Londýně, byl princ Philip mimořádně oddaným člověkem. "Když tohle někdo vydrží 99 let, klobouk dolů. Setkal jsem se s ním tváří v tvář několikrát, většinou při oficiálních příležitostech. Někdy vtipkoval na hraně, ale vždycky byl zábavný a bylo potěšení ho vidět," řekl ve speciálním vysílání televize Nova.

 

Humor mu pomáhal přežít

Vévoda z Edinburghu si nepřál okázalý ani státní pohřeb. Údajně prohlásil, že se kolem něj nemají dělat cavyky a neměl by být příliš drahý. 

 

Pohřeb prince Philipa jsme sledovali v on-line reportáži:

On-line reportáž

ON-LINE: Pohřeb prince Philipa (1921-2021)

16:52

S vévodou se rozloučila před Windsorem i veřejnost

"Nálada se tady mění jako pověstné anglické počasí. Smích se lidem z tváří úplně vytratil. Kavárny a obchody během smutečního obřadu zavřely. A to i přesto, že se ve městě nachází stovky lidí. Hodně se řeší vztah prince Williama a Harryho, dá se předpokládat, že to bude hlavní téma dalších dní," hlásí z hradu Windsor reportérka TV Nova Kateřina Pifflová.

16:50

Poslední rozloučení skončilo

Jako první kapli sv. Jiří opustila královna Alžběta II., která se naposledy rozloučila s milovaným manželem, se kterým prožila dlouhých 73 let. Rakev zajela do královské hrobky pod kaplí.

16:48

Sbor zazpíval britskou státní hymnu

Na počest prince Philipa zněla kaplí sv. Jiří britská státní hymna v podání sboristů. Předtím hrála už dvakrát během smutečního průvodu.

 

Politolog Alexander Tomský, někdejší britský občan, je přesvědčen, že mnohdy drsný humor pomáhal Philipovi přežít. "Hrál neustále druhé housle, nejenom v manželství, ale i v tom státě, i když za sebou měl velmi chrabrou námořní službu a měl celou řadu talentů. Zachovával si od toho odstup a možná ve chvílích, kdy mu bylo těžko, pomohl si vtipem," prohlásil. 

 

Královna zakázala uniformy

Královna zakázala princům Williamovi a Harrymu jít během smutečního obřadu bok po boku. Stál mezi nimi jejich bratranec Peter Phillips. Buckinghamský palác tím chtěl patrně předejít dalším spekulacím o napjatých vztazích mezi bratry. Ty jsou po třaskavém rozhovoru Harryho a vévodkyně Meghan s Oprah Winfreyovou na bodu mrazu.

 

Meghan sledovala pohřeb v televizi ze Spojených států. Oficiálně tam zůstala kvůli těhotenství, mluví se ale o tom, že obviněními královské rodiny ve zmíněném interview si do Británie nadobro zavřela dveře. 

 

 

Truchlící vladařka zároveň nařídila, aby muži s vojenskými hodnostmi nepřišli v uniformě, ale ve smutečním oblečení. Harry po odchodu z rodiny o ně totiž přišel, stejně jako princ Andrew, jeden z královniných synů, po skandálu s údajným sexuálním obtěžováním mladých dívek na ostrově Jeffreyho Epsteina.

 

Na pohřbu chyběl britský premiér Boris Johnson. Den před obřadem ale navštívil námořní akademii v Dartmouthu, kterou vévoda z Edinburghu absolvoval.

 

"Vidím tu nadějné kadety, kteří jdou ve šlépějích prince Philipa. Myslím, že zrovna v této zahradě se poprvé setkal s, v té době ještě princeznou, Alžbětou. V těchto těžkých chvílích myslím právě na ni," prohlásil Johnson.

 

Šlechtic, manžel či vtipálek sršící energií. Tak se dal popsat princ Philip:

 

Exkluzivní záběry z doby, kdy princ Philip sloužil u britského námořnictva. Tehdy se do něj zamilovala budoucí královna Alžběta:

 

Každá minuta obřadu byla pečlivě naplánovaná dlouho dopředu:

 

Konec zlaté éry britského společenství, mnozí tak mluví o odchodu prince Filipa:

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin. 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz