zvířecí podpora

Krásné gesto! Zdravotníky v první linii přišli povzbudit psí terapeuti

Jan Zálužský
Jan Zálužský
1.4. 2021 23:24
Téma:

Speciálně vycvičení psi pomáhají lékařům a sestrám z covidových jednotek překonávat těžké chvíle beznaděje a smutku. Normálně jsou využíváni ke canisterapii třeba při rehabilitaci pacientů, jenže teď v době pandemie za nimi nemohou. A tak se přišli chlupáči pomazlit přímo se zdravotníky.

Nejmladším terapeutickým pejskem je štěně labradora Ašík, ve čtvrtek se svou trenérkou a starším psím kolegou Rendou vyrazili vykouzlit úsměv na tváři zdravotníkům z pražské Vinohradské nemocnice.


"Canisterapie se v psychologii a psychiatrii používá, zatím tedy ne na covidových jednotkách. Je to naprosto úžasné, já mám pejsky rád," pochvaloval si návštěvu ředitel nemocnice Petr Arenberger.


Příprava takového pejska ke canisterapii trvá rok a půl. Ne každý pes je na pomoc druhým vhodný. Musí mít speciální předpoklady, být stoprocentně spolehlivý, přátelský a velmi inteligentní.

 


"Je to proudění energie mezi psem a člověkem, předávání energie. Opravdu to funguje," říká Zuzana Daušová z centra pro výcvik psů HelpPes.

 

Psí pomocník nedávno také navštívil zdravotníky v moravském Kyjově. "Po tak dlouhé době vidět ve tvářích personálu úsměv a dobrou náladu, to je pocit k nezaplacení. Musím říct, že neznám žádnou jinou intervenci, která by byla tak rychlá a účinná," sdělil lékař Jiří Vyhnal.

 

I krátké pohlazení nebo zaskotačení s terapeutickým psem dokáže zázraky. Canisterapie pomáhá také při léčbě poruch osobnosti nebo pohybového ústrojí. Toho, že pes je nejlepší přítel člověka, využívají také v domovech důchodců a hospicích.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz