Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Středočeský kraj

Kriminálka zasahovala na krajském úřadu. Kvůli smlouvám poradců

policie ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali od úterního rána v budově Krajského úřadu Středočeského kraje. Prověřovali smlouvy, na jejichž základě vyplatil kraj miliony externím poradcům hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové. Podle ní úřad nepochybil.

Informaci o zásahu přinesl web Seznam Zprávy. Přítomnost detektivů v budově úřadu mu potvrdili mluvčí krajského úřadu Marek Rejman i mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

 

Ibehej pro ČTK uvedl, že policisté "provádí úkony trestního řízení". Více informací policisté v tuto chvíli nebudou poskytovat.

 

"Probíhá tady šetření policie a krajský úřad poskytuje maximální součinnost ve věci šetření. Další jakékoliv vyjádření není možné v této věci dále řešit," řekl ČTK ředitel krajského úřadu Jiří Holub. Ve 12 hodin Holub dodal, že nikdo nebyl policisty zadržen. Nechtěl specifikovat, na jakých odborech policisté zasahují, ani jaké dokumenty zabavují. Zopakoval, že smlouvy kontrolovalo interní vyšetřování a neodhalilo žádné pochybení.

 

Hejtmanka později uvedla, že je přesvědčena, že při uzavírání smluv nevznikly žádná pochybení. "K dnešnímu zásahu v budově krajského úřadu musím říci, že jsem ráda, že úřad od počátku s policií úzce spolupracuje. Nemáme co skrývat a je dobře, že budou všechna podezření policií prošetřena. Do mé kompetence personální záležitosti ani uzavírání smluv nespadají," uvedla Pokorná Jermanová pro ČTK.

 

Podle Seznamu jde o smlouvy s externími poradci za pět milionů korun. Ti se měli věnovat například monitorování hudebních festivalů. Kdo práci vykonával a s jakým výsledkem, odmítal krajský úřad zveřejnit.

 

Hejtmanství najímání poradců odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly. Odbor interního auditu následně prověřil dohody o provedení práce a pracovní činnosti od roku 2017 do současnosti a dospěl k závěru, že úřad uzavíral pracovní smlouvy s externisty v souladu s platnými normami.

 

"Ačkoliv jsme se jako opoziční zastupitelé snažili získat konkrétní informace, krajský úřad a koalice fungovala jako dokonalá němá barikáda. V našem snažení budeme samozřejmě pokračovat i nadále. Nám smlouvy a výsledky práce zatvrzele odmítají dát, policii je vydat musejí. Třeba se tolik tutlanou pravdu přece jen dozvíme," reagoval na dnešní zásah středočeský zastupitel Jan Jakob (TOP 09).

 

 

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová na začátku dubna označila kauzu, společně s případem využívání služebního automobilu manželem hejtmanky, za případy "uměle vytvořené opozicí ve spolupráci s opozičními médii". Obě kauzy podle ní byly účelově načasovány – zneužívání služebního automobilu na začátek jejího těhotenství, kauza smluv pak těsně po porodu.

 

"Opozice prostě nemá žádné téma, neboť Středočeskému kraji se pod naším vedením ve spolupráci s koaličním partnerem nebývale daří. Jedinou možnost tak opozice vidí ve vytvoření umělého tlaku s využitím udávání, "sledovaček", trestního oznámení a následného nepřiměřeného mediálního tlaku," tvrdila hejtmanka.

 

vbo tn.cz / ČTK