Trh práce

Krize dopadla na ženy. Bez práce jich je někde výrazně víc než mužů

Martin Kočárek
Martin Kočárek
29.8. 2020 21:42
Téma:

V Česku stoupl počet nezaměstnaných žen. V některých krajích je jich výrazně více než mužů. Například v Ústeckém kraji hledá práci o dva tisíce více žen než mužů. Celkově je hlášeno na Úřadu práce téměř 280 tisíc lidí, což je o čtvrtinu víc než vloni.

Najít práci v Ústeckém kraji je pro ženu velmi náročné. Dokazují to poslední statistiky úřadu práce. V regionu je asi 30 tisíc nezaměstnaných, 16 tisíc z nich jsou ženy.

 

Nejvíce žen přišlo o práci během koronavirové krize a nejčastěji to bylo v pohostinských nebo ubytovacích službách. Podle sociologů ve společnosti přetrvává nerovnoprávnost, pokud se tedy propouští, ženy jsou prý první na řadě.

 

"Nemají takovou vyjednávací sílu, řekněme, a jsou to první pozice, které zaměstnavatelé propustí, aby ušetřili," tvrdí Alena Křížková ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

 

 

"V Ústeckém kraji je těžší průmysl a to znamená, že ty profese, které se udržely, jsou takového dělnického, těžšího, náročnějšího charakteru. A když došlo k nějakému propouštění, tak většinou to byly pomocné práce, které zastávaly spíš ženy," přizvukuje psycholog Slavomil Fischer.

 

Pětiprocentní hranice nezaměstnanosti u žen dosáhl ještě Karlovarský kraj a více žen bez práce než mužů je také v Jihomoravském kraji nebo na Vysočině. Muži prý navíc snáze najdou nové zaměstnání.

 

"Obecně lze říci, že 71 % pozic, které poptávají zaměstnavatelé, jsou práce v lesnictví, na pozici různých operátorů, logistiky, práce v zemědělství," vyjmenovává Robin Povšík, náměstek ministryně práce a sociálních věcí.

 

Podle statistik zůstávají ženy nezaměstnané déle než muži a na stejné pozici dostávají až o pětinu nižší plat.

pez TN.cz