strašlivé následky

Krize po úderu cyklony Idai, panují obavy z šíření smrtelných nemocí

Téma:

Krize po úderu cyklonu Idai v jižní Africe nabírá strašlivých rozměrů. Počet obětí neustále stoupá, president Mosambiku uvedl, že jich může být přes tisíc, zdevastované země dále trápí povodně, lidé jsou odříznutí od světa. Cyklona podle Organizace spojených národů ovlivnila životy více než dvou a půl milionu lidí.

Cyklona Idai udeřila na Mosambik, Malawi a Zimbabwe. Nejhůře byl zasažen Mosambik, cyklona udeřila poblíž města Beira, které bylo kompletně odříznuto od světa. Až v pondělí se podařilo navázat letecké spojení s městem.

 

"Situace je strašlivá. Rozsah zkázy je ohromný. Zdá se, že 90 procent města je kompletně zničeno," řekl agentuře AP Jamie LeSueur z Červeného kříže.

 

Strašlivá čísla mrtvých neustále stoupají, podle presidenta Mosambiku Filipeho Nyusiho může být obětí více než tisíc. Úder cyklony má ale další velmi vážné následky. V zemích trápí zasažené oblasti povodně, další lidí jsou stále odříznuti od jakékoliv pomoci a nezbývá jim než čekat. Mnozí jsou kvůli povodním uvězněni na střechách, další na stromech.

 

Podle Organizace spojených národů bylo v cestě cyklony Idai nejméně 1,7 milionu lidí v Mosambiku a dalších 920 tisíc v Malawi. Podle BBC bylo v samotném Zimbabwe částečně zničeno nejméně 20 tisíc domů.

 

 

Kvůli stojící vodě a odříznutým lidem panují obavy z šíření cholery, malárie a dalších nebezpečných nemocí.

 

Na reportáž TV Nova se můžete podívat zde:


klma TN.cz