extrémní počasí

Kroupy, záplavy, vichr: Chorvatsko a Itálii pustoší živelné pohromy

Téma:

Oblíbené turistické destinace na jihu Evropy sužují živelné katastrofy - masivní záplavy zasáhly sever Itálie, Chorvatsko a Bosnu a Hercegovinu. Místy je doprovází vichr a krupobití.

Severní Itálii zasáhly silné přívalové deště už v pondělí. Během chvíle hladiny řek nebezpečně stouply a zaplavily okolí. V některých oblastech byly uzavřeny silnice a mosty, protože hrozily sesuvy bláta a půdy.

 

 

V provincii Modena museli hasiči evakuovat obyvatele ze zaplavených domů. Ve městě Verucchio byl proud řeky a bláta tak silný, že strhl most. V úterý se ale situace zlepšila a hladina řek klesla zhruba o dva metry.

 

GALERIE: Záplavy v severní Itálii

1
/
4
Zdroj: facebook, Comune di Verucchio
Záplavy v severní Itálii - 4

 

Přívalové deště doprovázelo místy krupobití - některá pole pokryla bílá peřinka z velkých ledových krup. I v příštích dnech by mělo pršet - silné bouřky zasáhnou i střední Itálii.

 

 

Živelná pohroma udeřila i na Balkáně, postiženými jsou zejména Chorvatsko a Bosna a Hercegovina. Vydatné deště způsobily vylití řek - ty zaplavily domy a silnice. Některé místní úřady vyzvaly obyvatele, aby opustili své domy.

 

 

Bouřky v Chorvatsku doprovázel i vichr. Kvůli vyvráceným stromům hlavní město postihl masivní výpadek proudu. Uživatele facebooku pobavila fotografie potopeného auta, u kterého je napsáno varování: "Neparkujte své auto přímo u moře, když venku řádí silná bouřka." 

 

 

Balkán si podle meteorologů od přívalových dešťů neodpočine ani v následujících dnech. Očekávají se další povodně a sesuvy půdy. Během úterý a středy by měly bouřky zasáhnout i Řecko, Albánii a Severní Makedonii.

 

sei TN.cz