Volby do Evropského parlamentu

Kroužkovat, nebo křížkovat? NÁVOD, jak volit v eurovolbách!

V průběhu několika nadcházejících dní dorazí voličům do poštovních schránek volební lístky pro volby do Evropského parlamentu. Jenže jak ve volbách správně volit? Podívejte se na náš návod!

Na území celé Evropské unie se bude o zástupcích jednotlivých zemí hlasovat od 23. do 26. května, v Česku však jen tradičně v pátek a v sobotu, konkrétně 24. a 25. května.

 

Nejpozději 21. května by vám do schránky měly dorazit volební lístky. V obálce najdete kromě pokynů k hlasování i 40 listů s kandidátkami - jeden pro každou politickou stranu nebo hnutí. A jak dál postupovat?


Co s sebou do volební místnosti

 

- Samozřejmě potřebujete volební lístky. Pokud vám nepřišly nebo se vám jakkoliv poškodily, jsou u komise k dispozici náhradní.

 

- Potřebujete také občanský průkaz nebo pas.

 

Co dělat u komise

 

- Komisi předložíte doklad totožnosti, podle které si komisaři ověří vaše osobní údaje.

 

- Komise vám předá úřední volební obálku, do které budete vkládat svůj hlas. Modrou volební obálku pak můžete vyhodit.

 

 

Jak volit

 

- Za plentou vyberete ze 40 politických subjektů jen jednu stranu nebo hnutí, to znamená jen jeden list.

 

- Pokud chcete, můžete zakroužkovat dva preferované kandidáty. Pozor, nekřížkuje se! Zakroužkujte jen pořadové číslo kandidáta, ne celé jméno.

 

- Do úřední obálky vložíte svůj hlas. Přesvědčte se, že je tam pouze jeden list. Pokud jich omylem do obálky vložíte víc, bude hlas automaticky považovaný za neplatný.

 

- Svůj hlas v úřední obálce vhodíte před očima komisařů do zapečetěné volební urny. Modrou obálku a zbylé kandidátní listiny můžete vyhodit.

 

 

Pokud nemůžete hlasovat ve svém volebním okrsku, nezapomeňte si požádat u svého obecního úřadu o voličský průkaz. Pokud žádost budete posílat poštou, musí se žádost doručit na úřad do 17. května, tedy do tohoto pátku. Pozor - doručit, ne odeslat! Pokud budete žádat osobně, musíte tak učinit alespoň dva pracovní dny před konáním voleb.

nor TN.cz