70 let komunistického režimu

Krvavé oslavy založení Číny: Policie v Hongkongu střílela do davu ostrými!

Petra Matýsková
Petra Matýsková
Aktualizováno 1.10. 2019 20:22
Téma:

Číňané velkolepou vojenskou přehlídkou oslavili 70. výročí založení Čínské lidové republiky. Prezident Si Ťin-pching při té příležitosti prohlásil, že neexistuje síla, která by otřásla základy státu. V Hongkongu oslavy provázejí rozsáhlé protesty, policie už měla proti demonstrantům použít i ostré náboje. Jednoho z demonstrantů podle AFP zasáhla do hrudi.

15 000 vojáků, 580 kusů vojenské techniky, 160 bojových letadel. Tak to vypadalo na jedné z největších vojenských přehlídek v historii moderní Číny. Monstrózní oslavy, na kterých tamní armáda představila i tu nejmodernější výzbroj, se konaly na náměstí Nebeského klidu v Pekingu.

 

Čínská armáda, která je nejpočetnější na světě a čítá téměř dva a půl milionu vojáků, se v průvodu pochlubila třeba mezikontinentální balistickou raketou, která je údajně schopná zasáhnout jakýkoliv cíl na světě, nebo nejnovějšími typy strategických bombardérů.

 

"I nadále musíme zůstat věrni strategii sjednocené Číny a politice 'jedna země, dva systémy'. Udržíme dlouhodobou prosperitu a stabilitu v Hongkongu a Macau," prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching.

 

Velké množství vojenské techniky čínská armáda rozmístila i na hranicích s poloautonomní čínskou oblastí Hongkongem, kde už 17. týden v řadě probíhají rozsáhlé protivládní protesty. Demonstranti požadují rozšíření práv a svobod, rezignaci správkyně Carrie Lamové či propuštění zadržených demonstrantů.

 

 

"Carrie Lamová je ve skutečnosti loutkou vlády jedné strany v Číně. Vyzýváme obyvatele Hongkongu, aby bojovali za demokracii," hlásal hongkongský aktivista Leung Kwok-hung.

 

V den oslav založení Čínské lidové republiky, který hongkongští demonstranti nazývají dnem smutku, už se protestující střetli s policií. Policisté proti nim použili slzný plyn a vystřelili také varovné výstřely. Podle agentury AFP zasáhl ostrý náboj jednoho z demonstrantů do hrudi. Jeho zdravotní stav zatím není znám.

epa TN.cz