Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

video vraždil zřejmě terorista

Krvavý útok v Paříži! Jeden mrtvý, 4 zranění, muže s nožem zastřelili

Útok v Paříži
Zdroj: Twitter
Útok v Paříži

Řádění muže ozbrojeného nožem nepřežil v sobotu večer v centru Paříže jeden člověk. Další čtyři jsou zranění, dva z nich vážně. Agresora zastřelili policisté, úřady hrůzný čin vyšetřují jako teroristický útok.

Krvavý incident se odehrál v druhém pařížském obvodu v sobotu krátce před 21:00 SELČ. Muž napadl kolemjdoucí nožem poblíž pařížské opery, kde pulsuje čilý noční život. Útok nepřežil 29letý muž. Stav dvou zraněných lidí je vážný, další dvě osoby byly zraněny lehce. Život žádného z poraněných není ohrožen.

 

Po smrti je podle policistů i útočník, kterého jednotky zastřelily, informuje britská stanice BBC. Svědci tvrdí, že se muži zákona nejprve pokoušeli pachatele zpacifikovat taserem, nakonec padly dvě rány. Stalo se tak pouhých devět minut poté, co policisté dostali první informaci o útoku.

 

 

Teroristická organizace Islámský stát v prohlášení na internetu označila útočníka za jednoho ze svých "bojovníků". Svědci citovaní agenturou AFP uvedli, že útočník křičel Alláhu akbar (Bůh je veliký).

 

Svědci mluví o panice a lidech zoufale hledajících útočiště v tamních restauracích a kavárnách. Další média informují o "tělech od krve", která pokryla zemi. Místo činu je rušnou turistickou oblastí s množstvím barů, restaurací a divadel, která bývá v sobotu večer pravidelně zaplněna davy lidí.

 

Francouzské úřady útok vyšetřují jako možný teroristický čin. Informovala o tom agentura AFP, podle níž vyšetřování případu převzal protiteroristický útvar.

 

 

Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci zdůraznil, že Francie neustoupí "nepřátelům svobody". Ve svém vyjádření na twitteru rovněž pochválil policisty, kteří zneškodnili útočníka. "Francie znovu platí krví, ale neustoupí ani o píď nepřátelům svobody," podotkl Macron.

 

Francie se v posledních letech potýká s teroristickými útoky islámských radikálů, kteří už v minulosti využili jako zbraně i nožů, například v Marseille v říjnu 2017. Naposledy na konci března útočil islamista na jihozápadě Francie. Při atentátu, který byl prvním od zrušení výjimečného stavu v loňském roce, zahynuli čtyři lidé.

 

Zatím nejhorší teroristický útok posledních let si v roce 2015 vyžádal v Paříži 130 obětí. Celkem od počátku roku 2015 zahynulo při teroristických útocích ve Francii podle AFP 254 lidí.

lud TN.cz/ ČTK