Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

galerie smuteční ceremoniál

Lidé se rozloučili s Kuciakem! Silná slova arcibiskupa o vraždě

Rodiny Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové musely zavražděnému páru místo plánované svatby vystrojit pohřeb. I přesto se pozůstalí rozhodli, že zamilované dvojici onen velký den dopřejí. Sobotní poslední rozloučení se zastřeleným novinářem tak proběhlo v podobném duchu jako o den dříve u jeho snoubenky.

Bílá rakev, svatební šaty, závoj a hudba, která v květnu měla zaznít v jejich velký den. Tak v pátek probíhalo poslední rozloučení s Martinou Kušnírovou, která chtěla svůj život spojit s novinářem Jánem Kuciakem. Bohužel se tak nestalo. Snoubence zavraždili dřív, než se stačili vzít.

 

S tím se ale zdrcení pozůstalí odmítli smířit a rozhodli se snoubencům i přes jejich tragický osud svatební den dopřát. Právě proto byla Martina vystrojená jako nevěsta, podobně  probíhal i sobotní pohřeb Jána Kuciaka.

 

 

Pochován byl také v rodné obci - tedy v Štiavniku u Bytče na severozápadě Slovenska. Na místo dorazily stovky lidí, mezi nimi i kolegové zavražděného novináře.

 

 

Smuteční ceremoniál začal v 15:00. Novináři se rozhodli respektovat přání rodiny a v kostele ani na hřbitově nebudou natáčet. Hosté, kteří se nevešli do úplně zaplněného kostela, poslouchali mši z reproduktorů před kostelem.

 

Pohřeb Jána Kuciaka se nesl ve stejném duchu, jako tomu bylo u jeho "nevěsty". I on má svatební oblek a i na jeho pohřbu zazněla píseň novomanželů. Smuteční mši celebroval bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

 

"Jestli se vrah domníval, že Jána umlčí, tak dosáhl pravého opaku. Dnes není v naší zemi člověk, který by neslyšel, co se stalo," řekl arcibiskup Zvolenský.

 

"Útok na novináře považuji za útok na vlast!" řekl na pohřbu arcibiskup. Podle něj je smutné, když se žurnalistovi dostane uznání až po takové tragédii.

 

Přes 16. hodinou mše skončila. V domě smutku se s Jánem rozloučila v soukromí rodina. Na pohřbu byli jeho rodiče, bratr Jozef i matka jeho zavražděné snoubenky Martiny. Rakev pak dopravili na nedaleký hřbitov, kde ji uložili do připraveného hrobu.

 

Na památku jeho i Martiny lidé z desítek evropských měst už v sobotu vyšli do ulic se zapálenýmu svíčkami na smuteční pochod. Na mnocha místech se pieta přeměnila v demonstrace. Lidé se zastávali zavražděného páru a volali po spravedlnosti. Zavzpomínat na Kuciaka a jeho partnerku přišlo odhadem na 20 tisíc lidí (psali jsme zde).

 

Jak se lidé rozloučili s Martinou Kušnírovou, se podívejte v reportáži:

 

Investigativní novinář Ján Kuciak se na serveru Aktuality.sk věnoval kauzám daňových podvodů. Loni se obrátil i na policii kvůli výhrůžkám, které obdržel. Policie pracuje s verzí, že se stal obětí vraždy právě kvůli své práci. Našli ho zastřeleného spolu s jeho snoubenkou. Vláda nabídla milion eur za informace. Hrůzný čin odsoudila řada politiků.

lud TN.cz