Noční můra

Kupujete nebo prodáváte nemovitost? Pozor na chyby katastru!

Soud ilustrační
Zdroj: Thinkstockphotos

Všichni, kdo něco řeší s katastrálním úřadem, by měli být extra opatrní a pečliví. Snadno se totiž může stát, že chyba úředníka vás připraví o majetek. A nápravu zjedná až soud.

Podobnou zkušenost má podle deníku Právo jedna středočeská rodina, která prodávala byt a kvůli chybě úředníků z katastru se málem musela rozloučit i s garáží.


Ti totiž špatně zanesly změny do katastru a kromě bytu přepsali i garáž, kterou ovšem rodina rozhodně prodat nechtěla. Úředníci tak chybou v podstatě věnovali garáž zadarmo novému majiteli bytu.


Tento konkrétní případ měl ale šťastný konec - prodávající totiž byli pečliví a spolu s právníky kontrolovali, jak se zápisy v katastru mění.


Záhy proto zjistili, že najednou nejsou majiteli své vlastní garáže. Rychle požádali katastrální úřad o napravení chyby a vše tak dobře dopadlo. Pokud by ovšem chyba v systému byla déle než měsíc, změna by začala platit a od té chvíle by změnu mohl zařídit jen soud.


A nový majitel garáže, za kterou nezaplatil, by ji mohl vesele využívat, pronajímat nebo dokonce prodat. A právoplatní majitelé by mohli jen koukat a doufat, že soud si pospíší a majetek jim vrátí.

Související témata:
pez TN.cz