Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.5. 2018 20:06
Obří ekologická katastrofa

Kůrovec decimuje lesy. Premiér Babiš řekl, jak chce kalamitu řešit

Zdroj: TV Nova

Premiér v demisi Andrej Babiš svolal kvůli kůrovcové kalamitě krizový štáb. Do akce povolává ministerstva, kraje i těžařské firmy. O kůrovci, který likviduje české lesy, se mluví jako o největší ekologické katastrofě od dob Marie Terezie. Nejhorší situace je na Jesenicku. Pokácet tam museli už desetitisíce kubíků dřeva. Šíření kůrovce prý napomáhá hlavně sucho, ale podle některých odborníků můžou za jeho šíření i dřevaři.

Tam kde byl kdysi hustý les, je dnes holá pláň. Kvůli kůrovci se z lesů stávají paseky. A pokud někde nějaké stromy zbyly, většinou čekají na pokácení.

 

Kalamitou je teď nejvíce zasažený severovýchod republiky. Kůrovec likviduje lesy prakticky v celém nízkém Jeseníku. Čtvrtina objemu kalamitního dřeva, které bylo letos vytěženo, pochází odtud z revíru Janov lesní správy Albrechtice v Jeseníkách.

 

"Jsme tady poměrně dost poškozeni. V tom prvním čtvrtletí a dubnu jsme vytěžili 170 tisíc kubíků," řekl Jaroslav Komárek z lesní správy Albrechtic.

 

S kalamitou ale bojují také Beskydy, podhůří Šumavy, Český les, ale dřevokazného brouka teď najdeme i na Třebíčsku na Vysočině. Strom napadený kůrovcem se snadno pozná, ztrácí barvu a loupe se mu kůra.

 

 

Lesním hospodářům navíc nepřeje počasí. Sucho napomáhá tomu, že se kůrovec v lesích rychle šíří. A pokud nezaprší, bude prý hůř. "Kvůli nedostatku vláhy ty stromy ztrácí obranyschopnost a vytváří méně pryskyřice," dodal Komárek.

 

"Zvládnutí současné kalamitní situace v lesích je nereálné bez vyhlášení nouzového stavu a bez intenzivní meziresortní spolupráce," uvedlo ministerstvo zemědělství.

 

Kalamitní a napadené stromy navíc musí lesníci často skladovat přímo v lese. Dřeva je totiž přebytek a firmy už ho ani nechtějí vykupovat. Jinde zase chybí pracovní síla. Problém nemají jen Lesy ČR, ale i další vlastníci lesů.

 

 

"Hlavní problém jsou lidi. Řekli jsme si, že Lesy potřebují 250 pracovníků a ty firmy, se kterými se domluví, potřebují 2 000 lidí. Jak si ty firmy seženou lidi, třeba na Úřadu práce nebo v zahraničí, stát rychle umožní, aby ty lidé k nám přišli pracovat a tu kalamitu jsme řešili urychleně," řekl TV Nova premiér v demisi Andrej Babiš. Krizový štáb se podle Babiše bude scházet každý měsíc.

 

Podle některých odborníků se na šíření lýkožrouta neboli kůrovce podílejí i dřevaři, kteří převážejí zasažené kmeny po celé republice. Množství napadených stromů i kvůli tomu rok od roku stoupá.

vbo, Jan Socha TN.cz
Reklama