Snížené DPH

Kůrovec ničí české lesy! Lidé by díky tomu mohli ušetřit tisíce

Téma:

Ministerstvo zemědělství chystá na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity. Jedním z nich by mělo být snížení DPH u kalamitního dřeva. Tím, že by dřevo zlevnilo, by se zvýšil jeho odbyt a haldy by neležely ladem v lesích.

Kůrovec znovu decimuje tisíce hektarů lesů. Jediné, co na něj platí, je pila a spálení dřeva v peci. Ministerstvo zemědělství teď očekává, že se kůrovec rozšíří i mimo Moravu. Plánuje proto snížení daně ze dřeva z 15 na 10 procent. Rodiny by za zimu mohly ušetřit i tisíce korun.

 

"Měníme pravidla, aby lépe odpovídala současné kalamitní situaci a vlastníci lesů mohli účinněji zasáhnout proti kůrovci. Zásady, kterými se řídili v minulosti, už nejsou dostatečné," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

 

"Jde o vlamování se do otevřených dveří, protože ta situace bude v dalších letech dost řešena tím, že cena dřeva bude nízká, bude stagnovat nebo dokonce klesat, a hlavně bude dřevo atraktivnější vůči jiným zdrojům tepla," myslí si ekonom Lukáš Kovanda.

 

"Je to pro prodejce lepší, když nakoupíme levněji, je tak kam s tou cenou hýbat," doplnil prodejce dřeva Aleš Krupa. Lidé se ale obávají, že zákazníci zaplatí za dřevo stejně, prodejce totiž ponechá cenu, a tak bude v zisku.

 

 

Loni se v Česku vytěžilo skoro šest milionů metrů krychlových kůrovcového dřeva, letos je odhad 12 až 14 milionů kubíků, což je desetinásobek normálního stavu. V příštím roce by to podle odhadů mohlo být až kolem 20 milionů.

 

Kůrovcová kalamita zasáhla zejména Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský, Jihomoravský, Jihočeský, Plzeňský kraj a Vysočinu.

Lucie Cochlarová/epa TN.cz