2000 napadených stromů

Kůrovec se prokousal na vrcholky hor! Uzavřou některé stezky

Téma:

Kůrovec napadl už i horské oblasti Jeseníků, kam se dříve dostal jen minimálně. Kvůli dlouhodobému suchu a teplu ničí i smrkové porosty v národní přírodní rezervaci Rejvíz a jejím okolí. Správa Chráněné oblasti už kvůli tomu dokonce zvažuje omezení přístupu.

Loni škůdce napadl v Jeseníkách okolo čtyř set stromů, letos ale už lesníci napočítali skoro dva tisíce. "To současné období, září až prosinec, budeme hlavně působit preventivně, to znamená vyhledávat kůrovcové stromy a včas je zpracovávat," prohlásil lesník

 

Stromy, které už kůrovec napadl a vyletěl z nich, se nechávají stát, slabší se kácí a ošetřují proti kůrovci chemickým postřikem. Do příští sezóny by se ale snad mělo podařit nebezpečné stromy odstranit a nebezpečí minimalizovat.

 

 

Lesníci musejí dbát hlavně na bezpečnost turistů v lesích. A právě s ohledem na velké množství poškozených stromů, které mohou být nebezpečné, uvažují ochranáři, že některé stezky částečně uzavřou.

 

Jednat by se mělo o úseky v části rezervace Jestřábské cesty po žluté turistické značce a o úsek vedoucí od Velkého mechového jezírka směrem na Vrchovištní potok.

Lucie Cochlarová/epa TN.cz