Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.3. 2016 18:17
kůrovcová kalamita

Kůrovec se z lesů dostal už i do měst! K zemi jdou stovky stromů

Zdroj: TV Nova

Kůrovec ohrožuje celé Česko a situace už je tak špatná, že se kvůli tomuto broukovi musejí kácet stromy nejen v lesích, ale také ve městech. Třeba v Jihlavě jde už o stovky stromů.

Extrémně teplé počasí v minulém roce nemělo za následek pouze nízkou úrodu, ale zapříčinilo také enormní nárůst výskytu kůrovce. Kvůli tomuto škůdci museli lesníci pokácet celkem 4,5 milionů metrů krychlových napadeného dřeva, což je více než jednou tolik, než původně plánovali vytěžit.

 

Kůrovec přitom není už jen problémem majitelů lesů, šíří se také do měst, kde kvůli němu musejí kácet stovky vzrostlých stromů. Ve velkém se kácí třeba v jihlavské lokalitě Nad Plovárnou nebo v lesoparku Heuleos. Dřevo z napadených stromů se musí okamžitě odvézt a zpracovat, aby se škůdce dál nešířil. Kvůli této těžbě musela být dokonce celá lokalita uzavřena pro veřejnost.

 

Dříve se kůrovec vyskytoval hlavně na Šumavě, teď už ale napadá stromy po celé republice, a to nejen v lesích, ale i ve městech. Odborníci mluví o kůrovcové kalamitě. Mohou za ni hlavně extrémně teplé letní měsíce a mírné zimy v posledních letech. Právě v těchto klimatických podmínkách se kůrovec velmi rychle množí.

 

 

Evidovaný objem smrkového kůrovcového dříví v roce 2015

 

Situace podle odborníků nebude lepší ani letos, pokud se totiž výrazně neochladí, kůrovec se bude šířit i dál. Agrární komora ČR varuje, že v souvislosti s očekávanými rozsáhlými kůrovcovými těžbami hrozí České republice v letošním roce mimořádná krize na trhu s dřívím. "Předpokládané masivní kůrovcové těžby uvedou v příštích měsících na trh takový objem smrkového dříví, že hrozí až jeho neprodejnost," píše na svých webových stránkách.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ZÁZRAK! Jablka, švestky nebo broskve z jednoho stromu? Vědec konečně uspěl

GALERIE: To bude úžasná svatba! Novozélanďan vypěstoval kostel ze stromů

mom TN.cz
Reklama