Nečekaný škůdce

Kůrovec už řádí i v Praze. Úplně zlikvidoval stromy v oblíbeném parku

Kůrovec v Praze
Zdroj: Getty Images, Městská část Praha 2
Michaela Trochová
Michaela Trochová
20.2. 2020 11:20
Téma:

Kůrovec nelikviduje stromy jen v šumavských hvozdech nebo na Vysočině, zakousl se do porostu už i v hlavním městě.

Nečekaného škůdce objevili v Riegrových sadech, oblíbeném místě odpočinku mnoha Pražanů. Již na podzim začaly stromy usychat, následný průzkum potvrdil napadení kůrovcem. Město se proto rozhodlo tři vzrostlé smrky raději pokácet a napadenou dřevní hmotu odstranit, aby se kůrovec nešířil dál.

 

"Pracovník odboru životního prostředí v úterý 18. února v rámci pravidelné kontroly parků v Riegrových sadech prověřil podezření zahradníků na výskyt kůrovce ve skupině smrků v blízkosti MŠ Vozová 2a. Tři smrky byly zasaženy. Pracovník po odloupnutí kůry zjistil, že se zde nacházejí larvy škůdce a v lýku jsou zřetelně viditelné chodbičky a cestičky," potvrdil Petr Tomíšek z Odboru komunikace Městské části Praha 2.

 

GALERIE: Kůrovec už řádí i v Praze

1
/
3
Zdroj: Městská část Praha 2
Kůrovec v Praze - 2

 

Než byl osud stromů definitivně zpečetěn, odborníci důkladně prověřili, zda ještě není možná jejich záchrana. Arborista a pedagog České zemědělské univerzity Petr Fuka i vedoucí dendroložka botanické zahrady v Tróji Vladimíra Pávová se však shodli, že nic než pokácení už nepomůže.

 

 

Napadená dřevní hmota byla poté převezena na skládku ve Štěrboholech a následně bude spálena, aby se škůdce dále nešířil a nenapadal další jehličnaté skupiny. Podobné problémy bohužel nejsou k vidění v hlavním městě poprvé. Společnost Lesy Praha musela jen v loňském roce v rámci celé Prahy za zeleně odebrat téměř 5000 m3 dřeva. Více než polovina objemu dřeva byla napadena kůrovcem, třetina trpěla suchem a nejmenší část poškodil vítr.

 

Kůrovec nejčastěji napadá smrky, chutnají mu ale i jiné druhy stromů. Více v reportáži.

 

TN.cz