Evropská unie

Macron a Merkelová představili miliardový plán. Rakousko je proti

Emmanuel Macron a Angela Merkelová
Zdroj: Profimedia
Téma:

Podle německého deníku Welt se rakouský kancléř Sebastian Kurz kriticky vyjádřil k plánu pro obnovu evropských zemí navržený Německem a Francií. Rakousko trvá na svém postoji, že krizovým zemím by měly být poskytovány splatné půjčky a žádné dotace.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí navrhli program hospodářské obnovy v Evropské unii v hodnotě 500 miliard eur. Pomoc by byla pro státy, jako je Itálie a Španělsko, které jsou touto pandemií nejvíce postiženy. Plán však musí být schválen všemi 27 zeměmi EU.


Rakousko v čele se Sebastianem Kurzem však nepodporuje tento plán. "Budeme i nadále projevovat solidaritu a podporovat země, které jsou nejvíce zasaženy krizí kvůli koronaviru, ale musí to být zajištěno prostřednictvím půjček, a nikoli prostřednictvím grantů," uvedla tisková agentura APA z federálního kancléřství.


Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagarde naopak uvítala francouzsko-německý plán hospodářské obnovy. Podle ní je tento plán „ambiciózní a cílený“. Předložené návrhy umožňují pomoc zemím nejvíce postiženým krizí přímo z rozpočtu EU,“ řekla Lagarde. Prezidentka dále řekla, že tento krok svědčí o duchu solidarity a odpovědnosti.

pbi TN.cz