krvavé exploze

Svědci o masakru na Srí Lance: Tisíc lidí v kostele, pak výbuch

Exploze na Srí Lance
Zdroj: Profimedia
Téma:

V neděli otřásla Srí Lankou série krvavých explozí. Nejméně 215 mrtvých a stovky zraněných si vyžádaly velikonoční útoky v kostelech při mších a v luxusních hotelích. Mezi zavražděnými je také nejméně 20 cizinců. Hrůzu, která se odehrála na Velikonoční neděli, popisují svědci krvavého masakru.

Akshat Saraf pobýval v hotelu Shangri-La v Kolombu, kde se odehrál jeden z útoků, se svou ženou a dítětem. "Z pětadvacátého patra jsme slyšeli dvě hlasité rány a celý pokoj se třásl. Z okna jsme nic neviděli. Seběhli jsme dolů," popisuje. "Jak jsme přišli, uviděli jsme vozy záchranné služby. Mnoho hostů nakládali do sanitek a odváželi," řekl.

 

"Kolem tři čtvrtě na devět jsme uslyšeli výbuch," vypověděl svědek Azzam Ameen pro portál BBC. Tou dobou byl v kostele na velikonoční mši. "Lidé pobíhali a křičeli, že tam jsou mrtví. Vběhli jsme do kostela. Těla jsme přikryli igelitem, pak přijela policie a místo kompletně uzavřela," popsal.

 

 

"Kusy masa byly po celé svatyni, na stěnách a dokonce i mimo kostel," popsal kněz Edmond Tillekeratne z kolombské arcidiecéze. V kostele bylo kolem třiceti mrtvých. Mši vedli tři kněží, dva z nich byli zraněni letícím sklem. Do kostela ten den přijelo mnoho lidí z vesnic a dalekého okolí. Tillekeratne odhaduje, že se sešlo více než tisíc věřících.

 

Video: Výbuch v kostele Kotahena

 

"Byl to hrozný pohled," popisoval otřesný zážitek ministr hospodářských reforem Srí Lanky Harsha de Silva po návštěvě kostela Kochchikade a hotelu Shangri-La v hlavním městě Kolombo. "Viděl jsem části lidských těl roztroušené všude možně." De Silva potvrdil, že mezi oběťmi jsou i cizinci a uvedl, že záchranné operace probíhají a že nouzové posádky jsou v plném nasazení.

 

 

Svědek událostí Asela Waidyalankara, který bydlí před Zoo Dehiwala v Dehiwala-Mount Lavinia, kde se odehrála sedmá ničivá exploze, uvedl pro web CNN, že uslyšel obrovský výbuch. Vyběhl na střechu, aby zjistil, co se děje. Viděl ve vzduchu dva vrtulníky a pod sebou spoustu sanitek a hasičských aut. Při útoku zemřeli nejméně dva lidé.

 

Podívejte se na video z tragického velikonočního masakru:

 

Související témata:
mj TN.cz