Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 10. 2018
Soud začal

Kvitová si pořezání vymyslela, naznačila obhájkyně. Chce důkaz

Zdroj: TV Nova

Krajský soud v Brně zahájil hlavní líčení s Radimem Žondrou, obviněným z napadení tenistky Petry Kvitové. Žondra podle žalobce Kvitové předloni v prosinci v bytě v Prostějově vážně pořezal levou ruku. Muž vinu popírá. Jeho advokátka bude požadovat psychologický posudek slavné tenistky.

Eskorta přivedla Žondru krátce po 9. hodině. Podle státního zástupce Ivana Hrazdiry se muž dostal do bytu Kvitové pod falešnou záminkou, že jde provézt revizi kotle. V bytě ji ale napadl a vážně pořezal na ruce.

 

"Zazvonil na venkovní zvonek, a poté, co ho poškozená pustila do domu a bytu a ukázala mu, kde má ohřívač vody, v momentě, kdy k němu stála zády, přiložil jí nůž na krk a vznesl blíže nespecifikovaný požadavek," uvedl Hrazdira. Kvitová se začala bránit, muž ji pořezal na levé ruce, v níž drží raketu. Odešel, když mu nabídla 10 tisíc korun, které si vzal.

 

Kvitová se podrobila komplikované operaci šlach všech prstů a několika nervů, k tenisu se dvojnásobná wimbledonská vítězka vrátila po pěti měsících. Od té doby získala šest titulů.

 

Obhájkyně Radima Žondry uvedla, že bude požadovat psychologický posudek Petry Kvitové. "Navrhujeme vypracovat psychologický posudek o věrohodnosti poškozené Kvitové," citoval právničku Lucii Janovskou portál Blesk.cz. Mluvčí tenistky Karel Tejkal uvedl, že netuší, kam obhajoba takovým posudkem míří.

 

 

Janovská ale zároveň naznačila, že si mohla Kvitová přepadení vymyslet. "Žádáme posudky biomechaniky, směry řezných ran, palce a ukazováčku levé ruky. Chceme zjistit, zda je možno toto zranění způsobit jedním tahem," doplnila pro portál. Chce také potvrzení o vyplacení pojistky.

 

"Tohoto skutku jsem se nedopustil, nikdy v životě jsem ji neviděl, kromě televizních přenosů. O sport se zajímám všeobecně, sleduji i tenis i hru Petry Kvitové, patří jí dík za to, co všechno předvedla," uvedl ve své výpovědi Žondra. Řekl, že ani neví, kde Kvitová bydlí, v místě jejího bydliště se nenacházel.

 

Tenistka u hlavního líčení nebyla, přítomen nebyl ani její zmocněnec Martin Paštika. V jednací síni hlavnímu líčení přihlížely asi dvě desítky lidí, převážná většina z nich byla zástupci médií. Soud hlavní líčení asi po hodině odročil na 8. a 9. ledna příštího roku, začít by se mělo výpovědí Kvitové. Žondru soud ponechal ve vazbě.

 

 

Žondra je zároveň souzen v jiném případu. V září ho soud poslal na 2,5 roku do vězení za to, že před třemi lety dal tip lupičům, kteří posléze přepadli advokáta v Lysicích na Blanensku. Útočníci advokáta mučili a oloupili o věci za 50.000 korun. Žondra vinu popírá a proti rozsudku se odvolal. Už v roce 2012 dostal u odvolacího vrchního soudu pravomocný trest 7,5 roku vězení kvůli tomu, že se podílel na přepadávání osamělých důchodců. Později ho soud propustil na podmínku.

epa tn.cz / ČTK