obavy z nákazy

Kvůli Covidu-19 se Radim bál jít na prohlídku. Rakovinu mu zjistili pozdě

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
19.9. 2020 21:13
Téma:

České nemocnice vyzývají lidi, aby chodili na preventivní prohlídky i další vyšetření včas a neodkládali je kvůli pandemii koronaviru. Nechtějí, aby se opakovala situace z března, kdy se lidé kvůli nákaze báli přijít k lékaři a zanedbávali tak prevenci mnohdy nebezpečnějších nemocí.

Pan Radim si ve svých 46 letech ani nedokázal představit, že ho postihne krutá nemoc - rakovina.  I když měl bolesti břicha od jara, k lékaři nechtěl. Bál se nákazy Covidem-19. "Bolesti jsem pociťoval už nějakou dobu, ale pořád jsem váhal, protože jsem se bál nějaké té covidové nákazy. Protože tam byl větší pohyb lidí, tak jsem to odkládal," prozradil televizi Nova.

 

Teď toho lituje. Nádor by se totiž podle lékařů zachytil včas, nyní to bude s komplikacemi. "Určitě bych těm lidem nedoporučoval, aby udělili podobnou blbost, aby lékaře nenavštívili," dodal pan Radim.

 

V České republice si podobnou diagnózu ročně vyslechne kolem 100 tisíc lidí, skoro třetina z nich zákeřnému onemocnění podlehne. Důležitá je prevence. To dokazuje i případ pana Petera. 

 

 

"K této diagnoze jsem přišel úplně náhodou na preventivní prohlídce. Proto doporučuji dalším, i když nemají příznaky, aby na ty prohlídky chodili. Já neměl příznaky, přesto diagnostika ukázala karcinom prostaty," svěřil se Peter.

 

"Koronavirus určitě nelze podceňovat, je třeba dodržovat bezpečnostní a hygienická pravidla, ale zároveň je třeba dodržovat léčbu nádorů a v případě problémů přijít k lékaři včas," upozorňuje primář oddělení radioterapie novojičínské nemocnice Jaromír Richter.

 

Jedním z pacientů je i dvaapadesátiletý pan Miroslav z Větřkovic na Opavsku s rakovinou tlustého střeva. "Určitě byste neměli váhat s návštěvou lékaře, covid je nepříjemná záležitost, ale i přesto je důležité doktory navštívit," vzkazuje.

Kateřina Sejková TN.cz