ohrozil i policisty

Kvůli exekuci chtěl muž odpálit dům. Dostal od soudu nejvyšší možný trest

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Aktualizováno 16.10. 2019 20:22
Téma:

Krajský soud v Brně ve středu poslal do vězení manžele z Kobylí na Břeclavsku. Ti chtěli při exekuci svého majetku vyhodit dům do povětří. Nepovedlo se jim to jen díky náhodě, plyn se totiž nepodařilo zapálit. Vojtěch Blatný má jít na 18 let za mříže a jeho manželka na čtyři.

Dodnes nikdo neví, proč vlastně dům nevybouchl. Manželé otevřeli přívod, a když se budova naplnila vysoce hořlavým plynem, stačila k jeho odpálení jediná jiskra. "Hrozil, že ten nahromaděný plyn odpálí a víceméně se o to i pokusil, když škrtal sirkou," uvedl státní zásupce Tomáš Foldyna.

 

Jenže výbuch nenastal. Vojtěch Blatný proto vytáhl plynovou pistoli a v domě začal střílet. Ani hořící střelný prach šlehající z hlavně jako iniciátor výbuchu nestačil. V té době už dům obsazovala zásahová jednotka - policisté šli do akce s nasazením vlastního života. "Mohlo dojít k ohrožení na životě všech lidí, kteří byli přítomni," tvrdí soudní znalec Martin Zeman.

 

 

Kvůli sporu o majetek nakonec málem zabili sebe i zasahující policisty. Hlavnímu iniciátorovi ozbrojeného protestu to vyneslo nejpřísnější možný trest - 18 let ve vězení. Jeho manželce uznal soudce polehčující okolnosti. K činu se přiznala a dostala tak jen čtyři roky vězení. Rozsudek není pravomocný.

sei TN.cz