POKUTA PRO FIRMU

V potoce uhynuly desítky ohrožených raků a ryb! Mohly za to fekálie

Mrtví raci říční
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 18. 11. 2019
Téma:

Inspekce životního prostředí v pondělí informovala o pokutě pro chebskou společnost, která je zodpovědná za loňský únik znečištěné odpadní vody do Kosového potoka v Karlovarském kraji. V něm kvůli fekáliím uhynuly desítky raků, mihulí a dalších ryb.

Nejméně 75 kriticky ohrožených raků říčních, 19 kriticky ohrožených mihulí potočních a 25 ohrožených vranek obecných zahynulo loni v létě při úniku odpadních vod do Kosového potoka na Chebsku.

 

"Ke kontaminaci potoka došlo kvůli závadě na zařízení přečerpávací stanice odpadních vod. Působení závadných látek mělo za následek rychlou a drastickou změnu vodního prostředí a rozsáhlý úhyn ryb a raků. Havárií byl zasažen minimálně tříkilometrový úsek toku - od přečerpávací stanice ve Valech až po silniční most v ulici třída Vítězství v Mariánských Lázních," řekl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem Pavel Grund.

 

 

"V odebraných vzorcích kontaminovaných vod byl prokázán například výskyt enterokoků a koliformních bakterií Escherichia coli, což jsou indikátory fekálního znečištění," uvedla inspekce na svých stránkách.

 

Za viníka označila inspekce životního prostředí firmu CHEVAK Cheb, které udělila čtvrtmilionovou pokutu. Firma se odvolala, ministerstvo životního prostředí ale odvolání zamítlo. Pokuta je nyní již pravomocná.

 

Celkový počet uhynulých zvířat mohl být větší, voda mohla jejich tělíčka odnést dále po proudu a inspektoři už je nedohledali.
 

TN.cz