vánoční úklid

Kvůli koronaviru klesá zájem o úklidové služby, lidé se bojí nákazy

Petr Brzek
Petr Brzek
Aktualizováno 22:12
19.12. 2020 22:01
Téma:

Zatímco vloni úklidové firmy před vánočními svátky nestíhaly, letos mají až o třetinu méně zakázek. Důvodem je strach z nákazy, kvůli které lidé například koberce raději nosí na čištění sami. Naopak raketově vzrostl zájem o dezinfekce domácností.

Dostat některé úklidové firmy k sobě domů měsíc před Štědrým dnem bylo loni téměř nemožné. Uklízeči měli diář plný už od poloviny listopadu. Jenže situace se letos změnila, telefony zvoní méně.

 

"Letos je to o třetinu, třicet procent určitě dolů," potvrdil ředitel úklidové firmy z Pardubic Roman Mornštejn.

 

Jaroslav Novák z Pardubic nechal loni všechny koberce v bytě vyčistit. Je po operaci a ačkoli byl spokojený, letos si profesionály domů nepozve. "Máme obavy, že by se ten covid mohl tímto způsobem zatáhnout," sdělil reportérům TV Nova.

 

A podobně to bude i v jiných domácnostech. Úklidové firmy sledují nové trendy. Čím méně je lidé pouštějí do domácností, tím víc jim nosí třeba koberce na čištění.

 

Cena čistících přípravků se od loňska nezměnila, od profesionálů stál úklid tří místností 4500 korun, letos by to bylo o pětistovku víc.

 

 

"Úklidovým firmám rostou teď náklady na pracovní sílu. Protože uklízečky, myčky oken berou minimální mzdu, která teď narůstá," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

 

Změny pozorují i prodejci domácích spotřebičů. Až o padesát procent oproti loňsku vzrostl zájem o robotické vysavače.

tn.cz / TV Nova