podnikání a zaměstnání

Kvůli krizi nastoupili na brigádu, teď ale nemají nárok na bonus pro OSVČ

Naštvaný podnikatel - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
22.5. 2020 14:58
Téma:

Mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) kvůli šíření koronaviru muselo přerušit své podnikání, překonat krizi jim měl pomoci kompenzační bonus. Ne všichni na něj ale dosáhnou. Například lidé, kteří se kvůli nouzi nechali krátkodobě zaměstnat, aby se uživili, na podporu svého podnikání nárok nemají. Příkladem je čtenářka TN.cz paní E., která kvůli brigádě manžela v obchodním řetězci nemá na kompenzaci nárok.

"Já jsem na rodičovském příspěvku a manžel je drobný podnikatel na malém městě s invalidním důchodem 1. stupně, což je kolem 6000 Kč po navýšení. Máme obchod s levným dámským oblečením a e-shop. Ve chvíli, kdy jsme museli uzavřít obchod, se zastavily objednávky i na e-shopu. Za celou dobu karantény byly dvě objednávky v řádu stovek. Jedna z toho se stornovala," popsala (ne)fungování podniku čtenářka TN.cz.

 

Dlouhou dobu nikdo netušil, jak to s podporou pro OSVČ bude a kdo bude mít nárok na kompenzaci. "Manžel, ač v rizikové skupině, šel pomáhat do Kauflandu. Já jsem diabetik, takže vzniklo i vyšší riziko nákazy pro nás doma. Příjem za březen měl 9440 Kč, za duben 650 Kč," doplnila.

 

Nyní se ale dozvěděli, že na příspěvek pro OSVČ nemají nárok. "Finanční správa znovu upozorňuje, že kompenzační bonus pro OSVČ není zpravidla možné přiznat osobám, které jsou zaměstnány, pokud jim v důsledku výkonu činnosti zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Zvláštním případem jsou zaměstnanci vykonávající pedagogickou činnost, u kterých účast na nemocenském pojištění z titulu zaměstnání není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus," vysvětlila v pátek Finanční správa ČR.

 

 

Rozhodnou částkou jsou 3000 korun. Pokud tedy měsíční příjem dosahuje alespoň této částky, nemají OSVČ, které jsou souběžně zaměstnané, na kompenzační bonus nárok.

 

"Výjimku z tohoto pravidla mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Odměna na základě dohody o provedení práce do 10 000 Kč tedy vzniku nároku na kompenzační bonus nebrání," doplnila mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová.

 

Kvůli zaměstnání manžela tak paní E. v rámci podnikání nemá na bonus nárok. Například nájem za prostory ale bude muset zaplatit. Přitom se sama věnovala pomoci ostatním, například šila roušky.

 

 

"Teď máme my existenční problémy a s podnikáním je to, jak když začínáte od 0," doplnila paní E. s tím, že pro ně bude asi nejlepší, když svůj obchod s oblečením zavřou.

TN.cz