Hrozí mu i 15 let

Kvůli migrantům kácel stromy na trať, obžaloba pro něj chce 4 roky

Téma:

Čtyři roky by měl podle představ státního zástupce strávit ve vězení jednasedmdesátiletý Jaromír Balda, který podle obžaloby nařezal dva stromy, které spadly na trať a narazily do nich vlaky. Balda chtěl podle vlastních slov "varovat lidi, aby se něco dělalo s migrací".

Státní zástupce pro Baldu žádá mírný trest. Senior je obžalovaný z toho, že provedl teroristický útok, za to mu podle trestního řádu hrozí 5 až 15 let. Obžaloba tak žádá trest pod dolní sazbou pro tento čin.

 

Ve středu u soudu zazněly znalecké posudky. Balda podle nich má sníženou příčetnost, v době spáchání činu si ale uvědomoval, co dělá. Rozsudek vynese Krajský soud v Praze v pondělí.

 

Senior měl předloni pokácet na železniční trať na Mladoboleslavsku dva vzrostlé stromy, do nichž následně narazily vlaky. Strojvedoucí obou vlaků uvedli, že bylo jen velkým štěstím, že vlaky, v nichž cestovalo přibližně 10 lidí, nevykolejily.

 

 

 

K činu se Balda v pondělí u soudu přiznal. Uvedl, že v době spáchání měl noční můry, které souvisely s migrační krizí. Předtím, než pokácel první strom, se mu prý zdálo o tom, jak muslimové podřezávají Čechům krky. V druhém případě se prý bál, že migranti utečou z nedalekého uprchlického tábora.

 

Balda také šířil letáky s arabskými hesly a zkomolenou češtinou v nich hrozil teroristickými útoky proti nevěřícím v Česku. U soudu se bránil, že nechtěl nikomu ublížit, ale že chtěl jen vyvolat odpor proti migraci.

 

Policisté jej zadrželi vloni. Balda skončil ve vazební věznici. Teď u soudu tvrdí, že jej pobyt ve vazbě změnil.

vbo TN.cz