další kilometry

Zavedení mýtného čelí ostré kritice, hrozí zdražení potravin

Téma:

Zavedení mýtného na dalších 900 kilometrech silnic 1. třídy stále čelí velké kritice a to i z řad mnoha poslanců. Podle nich vláda nebere ohled na běžné občany, kterým se zavedení mýtného může promítnout například do cen potravin. Rozhodnutí už ale pravděpodobně nic nezvrátí.

Zavedení mýtného na dalších úsecích silnic 1. třídy spustí řetězec zdražování. "Dotkne se to malých přepravců, dotkne se to těch, kteří mají malé dodávky, dotkne se to těch, kteří zásobují potravinami a běžnými produkty nutnými pro obslužnost a infrastrukturu venkova," vysvětlil Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky.

 

Tím, kdo na to nejvíc doplatí, bude běžný občan, který si připlatí především za potraviny. Proti zavedení mýtného se staví dopravci, podniky, kraje i mnoho poslanců. "Mýtné nebo cokoliv máme dělat pro občany této země, pro lidi a uživatele těch silnic a infrastruktury a ne pro nějaké dodavatelské firmy, takže ta úvaha už od začátku je vlastně špatná," kontruje Martin Kolovratník z Hnutí ANO.

 

"Vláda podle mě nemá úplně ujasněno, co od toho mýta očekává," myslí si Zbyněk Stajnura z ODS. "Jestliže mýto slouží k financování dopravní infrastruktury, tak je potřeba ho vybírat jen tam, kde ty náklady nejsou tak vysoké, že z toho nic nezbude," uvedl generální tajemník Česmad Vojtěch Hromíř.

 

Zpoplatnění silnic 1. třídy má především zabránit objíždění dálnice. "Zahraniční kamiony, které na místo toho, aby přepravovaly zboží po železnici, tak se vlastně vyhýbají těm dálnicím a jezdí po silnicích I. třídy přes ty města, zatěžují životní prostředí a otravují lidem život," vysvětlil Antonín Seďa z ČSSD.

 

 

Objíždění ale mohou sloužit i silnice 2. a 3. tříd. Pokud by dopravci využívali silnice nižších tříd, znamenalo by to dopravní zatížení, na které nejsou obce připraveny a podepsalo by se to i na stavu vozovek.

 

"Pokud to nebude vyřešeno a budou se silnice první třídy objíždět po dvojkách a po trojkách, tak může dojít skutečně nejen k dramatickému zhoršení dopravní situace," uvedl Michal Kučera z TOP 09. O tendru na provozovatele by mělo být rozhodnuto ještě před podzimními volbami.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / TV Nova