Vybíjení ryb

Kvůli nákaze museli veterináři zlikvidovat chov ryb na Pardubicku

Petr Brzek
Petr Brzek
17.9. 2020 12:49
Téma:

Kvůli virové nákaze veterináři likvidují chov ryb v Bohumilečském rybníku na Pardubicku. Je možné, že se onemocnění rozneslo kvůli povodním. Milionové škody by měl zaplatit stát.

Čtyři týdny rybáři rybník vypouštěli. Samotný výlov začal v osm hodin ráno. Utraceno musí být zhruba 25 tun ryb. Jedná se o dvouletou kapří násadu. Ryby váží v průměru půl kilogramu.

 

Hospodáři si zoufají. Ryby podběráky nakládají a poté je sypou do kafilérních kontejnerů, kde hynou působením oxidu uhličitého. Poprvé se u této společnosti objevila nákaza v 90hektarovém Sopřečském rybníku.

 

Jednou z verzí je, že se dostala do nádrže z rozvodněného Labe přes Opatovický kanál, který rybník napouští. Virus postihuje žábry ryb – živočichové záhy přestanou přijímat potravu a nakonec hynou.

 

 

Koncem září budou stejným způsobem veterináři likvidovat i chov v rybníce v nedalekém Újezdě. Ten je výše položený a je s Bohumilečským rybníkem spojený potokem. Ztráty na rybách odhaduje podnik na šest milionů korun, škody ovšem zaplatí stát.

 

Rybníky se budou muset nechat několik týdnů ladem, pak je bude nutné vyvápnit. Letos veterináři zaznamenali čtyři ohniska tohoto herpes viru, jedno bylo ve středních Čechách a tři právě na Pardubicku.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

kvo TN.cz