riziko požárů

Kvůli suchu hrozí rozsáhlé požáry. Tady je situace nejhorší! MAPA

Nebezpečí požárů
Zdroj: Profimedia, firerisk.cz
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
21.4. 2020 16:32
Téma:

Nepříznivý vývoj počasí během zimy, málo srážek, nadprůměrné teploty - tyto faktory vedly k tomu, že většinu území České republiky trápí obrovské sucho. Důsledkem je nárůst nebezpečí lesních požárů - podle webu FireRisk čelí většina Česka druhému nejvyššímu stupni požárního rizika.

Stav vlhkosti půdy se tento týden zhoršuje a to ve všech jejích vrstvách. Na konci týdne odborníci očekávají výrazné až extrémní sucho až na 80 % území České republiky. Sucho je jedním z hlavních faktorů nárůstu rizika lesních požárů.

 

Podle aktuální mapy projektu FireRisk, na kterém se podílí Český hydrometeorologický ústav, Akademie věd ČR a Ústav pro výzkum lesních ekosystémů, většině území České republiky hrozí druhý nejvyšší stupeň rizika (červená barva). Týká se to téměř celých Čech s výjimkou horských oblastí, kde je riziko o stupeň nižší (oranžová barva).

 

 

Na mapě jsou především v Čechách vidět i fialová místa, která symbolizují nejvyšší stupeň nebezpečí požárů. Situace je nejhorší na Chebsku, Lounsku, Žatecku, Nymbursku, Klatovsku a Domažlicku. Na Moravě a ve Slezsku pokrývá červená barva rovněž rozsáhlé plochy především v nížinách. Menší riziko hrozí opět ve vysoko položených oblastech Jeseníků, Beskyd a Českomoravské vrchoviny.

 

Odborníci na základě modelů očekávají zhoršení situace. Podle webu FireRisk jsou v tomto týdnu dvě riziková období, z nichž první bude kulminovat ve středu a druhé, které bude vážnější, v sobotu. Právě v sobotu se letos poprvé na větší ploše ČR objeví fialová barva značící nejvyšší míru rizika.

 

Mapa rizika požárů (data pro 21. duben, 11:30 hodin)

 

Zvýšený počet lesních požárů je podle hasičů typický pro suché jaro. "Za většinou z nich stojí lidská neopatrnost při pálení biologického odpadu na zahradách nebo pálení hald klestí a větví přímo v lesích," uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená. A letošní rok má obzvlášť velký potenciál být suchý.

 

Už minulý rok ukázal, jak vážné může mít sucho následky na zemědělství, průmysl, krajinu, ale i životy obyčejných lidí. A letos bylo v březnu na horách třikrát méně sněhu než loni. Sněhová pokrývka je přitom důležitá pro stav pozemních a podzemních vod.

Související témata:
TN.cz