Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 2. 2019
Budovy na jílu

Kvůli suchu po Česku praskají domy! Opravy se pekelně prodraží

Zdroj: TV Nova

Kvůli suchu praskají po republice domy, které stojí na jílu. Toto podloží se totiž při vysychání smršťuje a pohyb budovy pak může narušit její statiku. V Brně kvůli tomu budou muset zbourat lékárnu. Nová vyjde na více než 100 milionů korun.

Lékárna největší brněnské nemocnice vypadá jako po zemětřesení. Celá fasáda je pokrytá prasklinami. Statik zjistil, že budovu ničí vysychání podloží. "V podloží jsou jíly, které když sesychají, tak se zmenšují, a to odstartovalo katastrofální stav," vysvětluje ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

 

V roce 2015 umístil statik na praskající fasádu kontrolní sádrové plomby. Dnes už jsou prasklé a budova se za tu dobu posunula o několik centimetrů. Postupně začaly praskat zdi kolem oken a do místností začal profukovat vítr. Několik let sucha způsobilo, že základy budovy nezadržitelně klesají.

 

Nová lékárna přijde nemocnici na více než sto milionů korun. Se stejným problémem se teď potýkají ve všech oblastech, kde stojí domy na jílovém podloží nebo naplaveninách. Paní Pochopová z Jehnic má praskliny až u střechy. Peníze na opravu však nemá. "Prodala jsem to. Nechají mě tu dožít a pak to tu zbourají," řekla štábu TV Nova.

 

 

 

Opravy prasklin jsou finančně velmi náročné. U domu, který prošel odbornou sanací za desítky tisíc, museli dělníci praskliny rozšířit, vyfrézovat spoje a zaplnit je cementem. Pokud zpevňují ještě podloží železobetonem, opravy se mohou vyšplhat na statisíce.

Josef Svoboda/mj TN.cz
Reklama