epidemie koronaviru

Kvůli viru lidem hrozí ztráta práce. Těchto profesí se krize dotýká nejvíc!

Problémy kvůli koronaviru
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
30.3. 2020 16:42
Téma:

Očekává se, že opatření kvůli koronaviru budou mít tvrdé dopady na ekonomiku, důsledkem čehož může být i razantní nárůst nezaměstnanosti. Přesná data úřady práce zatím nemají, potvrdily však zvýšený zájem o evidenci uchazečů o zaměstnání. Nejčastěji se jedná o lidi z pohostinství, služeb a cestovního ruchu. I další profese jsou ale současnou situací ohroženy.

Úřady práce v rámci celé České republiky evidují zvýšený zájem o informace k možné evidenci uchazečů o zaměstnání, a to jak ze strany zaměstnanců, tak i živnostníků. Přijatá opatření způsobila velký zásah do ekonomiky a mnozí lidé se bojí o svou práci.

 

"Propouštění už bohužel běží," uvedl k současné situaci prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza na twitteru. "Masová vlna přijde dnes a zítra. Důvod? Podpora vlády je naprosto nedostatečná. Z každé poskytnuté stokoruny si vláda obratem stáhne zpátky 34 korun na sociální a zdravotní pojištění. A firmám, které platí své lidi slušně, stát přispěje jen malou část nákladů," dodal.

 

"O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání žádají v současné době především lidé, kteří pracují v pohostinství, ve službách a v cestovním ruchu. Právě tyto oblasti postihla přijatá epidemiologická opatření v největší míře a zaměstnavatelé dočasně uzavřeli své provozy," okomentovala možný nárůst nezaměstnanosti mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

 

 

Kromě těchto odvětví se s podobnou situací potýká i automobilový průmysl a subdodavatelské firmy, které působí v této oblasti. "Hlásí se i ti, kteří pracovali ve výše uvedených oborech v zahraničí, např. v Rakousku či Itálii," upřesnila Beránková.

 

Se ztrátou práce se potýkají i živnostníci, kteří museli dočasně přerušit svou činnost. Jedná se především o drobné podnikatele, mezi nimi například kadeřnice či kosmetičky, a řemeslníky. Konkrétní data o nezaměstnanosti za březen bude mít úřad práce až příští týden.

 

Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra dlouhého se muselo k propouštění uchýlit 7 % všech podnikatelů. Například v gastronomii je to až 13 %, v cestovním ruchu 14 %, zpracovatelský průmysl hlásí asi 10 %.

 

 

"Na vládu nesu návrh Programu Antivirus, ktery všem pomůže," brání se ministryně práce a socálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Tento program si klade za cíl finančně pomoci firmám, aby nemusely sáhnout po propouštění. "Zaměstnavatelům, jejichž hospodářská činnost bude ohrožena v důsledku šíření nákazy, bude poskytován příspěvek na plnou či částečnou úhradu náhrad mezd," uvedlo ministerstvo na svých stránkách.

 

Lidé však na twitteru Maláčovou kritizují, že vláda jedná příliš pomalu. "Potřebujeme rychle pomoc, jinak budeme muset propouštět," napsal jeden z nich. "Je pozdě, už se propouští," dodal jiný.

 

Mnoho stavebních projektů je v Česku ohroženo kvůli koronaviru. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

 

Tři pošťačky se nakazily koronavirem. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz