celostátní pátrání

Muž doplácí na shodu jmen. Vtrhl k němu exekutor, zadržela ho policie

Ilustrační foto
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
11.12. 2019 19:23

S pořádným ověřením totožnosti si někteří úředníci příliš hlavu nelámou a pro mnohé Čechy se stejnými jmény tím pak vznikají problémy. A to i opakovaně. Své zkušenosti s tím má muž z Moravy, na jehož případ upozornila kancelář ombudsmana.

Muž z Moravy nejen že ví, že v Česku žije další člověk se stejným jménem, který se navíc narodil ve stejný den, ale za dlouhá léta úředních omylů se o svém jmenovci dověděl spoustu dalších podrobností. Třeba jeho rodné číslo, kdy se rozváděl a podobně.

 

"Začalo to návštěvou exekutorů kvůli údajnému dluhu. Omyl se tehdy naštěstí rychle vysvětlil, jenže tím problémy neskončily. Před několika lety stěžovatele zadržela policie na hraničním přechodu, protože po jeho jmenovci bylo vyhlášeno celostátní pátrání," popsala kancelář ombudsmanky Anny Šabatoé, která případ řešila.

 

 

 

Poslední kapkou bylo, když muži z Moravy přišlo předvolání z jednoho obecního úřadu v Čechách, kde je trvale nahlášený jeho jmenovec. Jednalo se o rvačku v hospodě, se kterou neměl nic společného.

 

Není ovšem jediný. "Ombudsmanka se nedávno setkala s podobným případem, kdy byl stěžovatel vyzván k odevzdání řidičského průkazu v důsledku zákazu řízení na 12 měsíců po vybodování. Netýkalo se to však jeho, ale jiné osoby stejného jména a příjmení. V jiném případě úřad bez ověření existence dvou osob stejného jména a příjmení doručoval písemnost určenou osobě bez datové schránky do datové schránky jmenovce," doplnila kancelář.

 

 

 

Vyhnout se podobným problémům ale není nic těžkého. Základní registr sice neobsahuje rodná čísla, ale od roku 2017 umožňuje využívat program, který na duplicitu upozorní. "Ombudsmanka však zjistila, že úředníci vyhledávají v jiných informačních systémech a výsledek dál neověřují ani ve chvíli, kdy část údajů nesedí," zmínila dále kancelář.

 

Pokud se lidé s podobnou nedbalostí setkají, měli by ji nahlásit nadřízenému chybujícího úředníka a žádat o prošetření. V případě soudů si lze stěžovat předsedovi soudu, u exekutorů pak exekutorské komoře, ministerstvu spravedlnosti nebo předsedovi okresního soudu, pod jehož obvod exekutor spadá.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz