ZDRAVÍ

VELKÝ PŘEHLED: Tyhle látky vás ochrání před virovou infekcí

Žena jí ořechy
Zdroj: Getty Images
ilustrační obrázek
Jan Houška
Jan Houška
9.12. 2020 6:00
Téma:

Lidské tělo se proti infekci brání různými způsoby, jako prevence před nákazou slouží především kvalitní spánek, cvičení a vyhýbat se stresu. Existují však ale živiny, které nám proti případné infekci mohou pomoci, zejména v době, kdy ve světě řádí pandemie covidu-19.

"Náš imunitní systém ovlivňují živiny, které mohou hrát nevídanou roli ve schopnosti našeho těla produkovat imunitní buňky. Kvalitní přísun vhodných živin tedy hraje pro naši obranyschopnost velkou roli,“ uvedl pro brtiský deník Daily Mail lékař James DiNicolantonio

 

Selen

Jedním z důležitých prvků je například selen, který je velmi důležitý pro imunitní systém, navíc bylo zjištěno, že při jeho nedostatku dochází k horšímu průběhu nemoci covid-19. Selen navíc pomáhá při růstu vlasů, vývoji spermií či správné činnosti štítné žlázy.

 

 

Černá bezinka

Černé bezinky obsahují antokyany, které mají antivirové vlastnosti. V přehledu čtyř různých klinických studií bylo prokázáno, že černá bezinka zkracuje dobu běžného nachlazení nebo chřipky přibližně o dva až čtyři dny, uvedl časopis Complementary Therapies in Medicine v roce 2018.

 

Vitamín D

Na vitamínu D stojí celý náš imunitní systém. Podle lékařů pomohl právě vitamín D mnoha pacientům zvládnout průběh nemoci covid-19. Mezi potraviny bohaté na vitamin D patří houby, vaječný žloutek, sádlo a slanina nebo ryby a mořské plody (losos, krevety, sardinky, kaviár, ústřice, olej z tresčích jater).

 

Koupíte ho i ve formě potravinových doplňků, načerpat ho ale můžete v potřebné dávce i úplně zadarmo. V těle ho totiž pomáhá aktivovat sluneční záření.

 

 

Sůl

Sůl patří ke základním minerálům v lidském těle. Často je uváděno, že by měl člověk snížit její příjem. Pravdou však je, že i nízká hladina soli může být problém. Nedostatek soli v organismu totiž vede ke špatnému metabolismu, což může způsobit zvýšenou hladinu škodlivých tuků v krvi. Tento stav poté může zhoršit průběh nemoci.

 

Zinek

Zinek je další z minerálů, který silně ovlivňuje imunitu. Důležitou roli hraje také pro zdraví naší kůže, svalový růst nebo tvorbu bílkovin. Tělo si ho neumí samo vyrobit a tak je důležité ho získávat z potravy.

 

"Téměř polovina populace může trpět nedostatkem zinku. Ten můžeme najít v potravinách jako jsou ústřice, maso, mořské plody, luštěniny, ořechy a semena,“ uvedl lékař James DiNicolantonio.

 

 

Měď

Měď je nezbytným minerálem pro správné imunitní funkce, protože pomáhá v těle roznášet železo, které naopak pomáhá okysličovat naše tělo a vytvářet přirozené antioxidační enzym bojující proti zánětům.

 

Vitamín C

Vitamín C je jeden za základních vitamínů, po kterém saháme jako prvním, když se nás pokouší skolit kdejaká viróza.

 

Vysoké dávky vitamínu C se také doporučují při nádorových onemocněních, zpravidla i několik tisícovek miligramů denně, které dokážou zpomalit růst nádorových buněk. Vitamín C je vhodné užívat i preventivně.

 

I na podzim v čase chřipek a chorob je příjem vody pro tělo důležitý. Podívejte se na reportáž televize Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz